Hanımlar Arasında Mahremiyetin Ölçüsü Nedir?

Kadınların birbirine karşı mahremiyet sınırı nedir?Kadınların hemcinsleri yanında örtünmesi gerekir mi?Kadın başka kadınlar arasında baş açık durabilir mi?

Kadınların avret mahalli elleri yüzü ve topukları hariç bütün bedeni avret mahallidir.Ancak müslüman kadınlar arasındaki avret mahalli yani bakılması helal olan kısmı göğsü ile diz kapağı arasıdır.Kollar ve dizden aşağı mahrem sayılmaz.
Hanımlar kendi aralarında başları, kolları ve dizden aşağı kısımları açık olarak oturabilirler. Ancak bu husus iyi ahlâkı ile tanınmış kadınlar arasında geçerli olabilir. Yoksa kadınlar arasında fitneye sebep olabilecek kimseler varsa, yani bir hanımda gördüğü özellik ve güzellikleri gidip kocasına anlatacak ve kocasının o kadın hakkında yanlış kanaat ve düşüncelere sebebiyet verecekse, böylesi bir kadın Müslüman da olsa sadece el, yüz ve ayaklarının açık olmasına müsaade edilir.
Bunun ölçüsü de şöyle tespit edilebilir. Tanımadığı, huyunu husunu, ahlâk ve karakterini bilmediği bir hanımın yanında Müslüman hanım tesettürüne dikkat etmeli, güzellik ve cazibesini böyle kişilerin yanında sergilememelidir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..