Allah'ü Teala'ya Hürmet Ve Ta'zım

Allahü Tealaya tazım ve hürmet.yaratıcıya karşı hürmet ve tazım göstermek

Allahü Teala'ya inanmak iman etmek hürmet ve tazım etmek islamın 1. şartı olup dinin esaslarındandır.İnsana verilen her nimet külfete(zorluk ve sıkıntı),her külfet de verilen nimete göredir.Her hak,bir vazife karşılığı olarak verilir.Her kim bir hak elde ederse,karşılığında mutlak surette bir vazife ile mükellef tutulur.Zira vazife haktan önce gelir.

Lütfettiği nimetlere karşı, o nimeti vereni tanımak,O'nun emirlerini tutmak,O'nun gösterdiği yoldan çıkmamak akıl ve vicdanın icabıdır.
Böyle olunca Allah'ü Teala'nın birliğini ve O'ndan başka ibadete layık başka bir ilah olmadığını ,O'nun en yüce sıfatlarla muttasıf ve noksan sıfatlardan münezzeh (uzak ve beri)olduğunu tasdik etmekle O'na iman etmek;O'nun emir ve yasaklarına harfiyyen riayet etmekle,O'ndan korkmak;O'nu ve sevdiğini sevmek;yerdiğini yermek;O'na olan sevgimizi dünyanın her şeyinden üstün tutmak ,O'nu görmüyor olsak da O'nun bizi gördüğünü bilerek,can'ü gönülden ibadet etmek ,O'nu tanımak,O'na karşı daima edepli ve terbiyeli bulunmak, ismini hürmet ve tazimle anmak,dini ve ahlaki vazifelerimizdendir.
Bunun için Rabbimizin ismi zikredildiğinde Celle Celalühü,Tebareke ve Teala gibi ifadelerle tazımde bulunulası vacip olur.

Hz.Allaha tazım ve hürmet etmek islamın mukaddesatından olup hürmetsizlik kişiyi küfre götürür.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..