Mevlit kandili namazı Kılınışı

Mevlit kandili namazı nasıl kılınır?mevlit kandili namazının kılınışı.mevlit kandili ibadetleri.mevlit gecesi yapılacak ibadetler.

Mevlit kandili Peygamber (s.a.v.) Efendimizin dünyaya teşrif ettikleri gece olması hasebiyle bu geceyi ibadet ve taatla geçirmek çok faziletlidir.

Bu gecede kılınması tavsiye olunan 4 rekatlık tesbih namazı olmakla beraber teheccüd namazıve kaza namalarıda kılınabillir.
Bu gece (Mevlid Kandili) kılınması gereken Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir:

"Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle." Allâhü Ekber, diyerek namaza başlanır.

Namazda Fatiha-i şerifeden sonra zammı sure olarak isten veya bilinen herhangi bir zammı sure okunabilir.

Namazdan sonra istiğfar salevat,(özellikle büyük salvatlar)kelime-i tevhıd ve Kuranı Kerim okunmalı ve Peygamberimize hediye edilerek kendimiz ve Ümmeti Muhammedin selameti için iltica edilmelidir.Özellikle ölmüş yakınlarımızada kuranı Kerim okumak suretiyle hediyeler gönderilmeli,onlarıda bu gecede unutmamalıdır.


Ayrıca Rebiül evvel ayı peygamberimiz (s.av.)min doğum ayı olması hasebiyle bu ayda salatı nariye ,salatı fethıye ve salatı münciye hatimleri yapmakta çok faziletlidir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..