2015 Mevlit Kandili Hangi Gün?

2015 Mevlit kandili ne zaman?2015 Mevlit kandili günü ne zaman?2015 veladet kandili ne zaman?Veladeti nebi nezaman 2015?

2015 Mevlit kandili 2 OCAK CUMA gecesidir.Yani cumayı cumartesiye bağlayan gecedir.

Mevlit kandili Peygamber (s.a.v.)Efendimizin dünyaya teşrif ettikleri gündür.Peygamber (s.a.v.)Efendimiz Rebiülevvel ayının 12.Pazartesi günü miladi olarak 571 yılında Mekke-i mükerremede sabaha karşı dünyaya teşrif etmişlerdir.

Bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmek için oruçla karşılamak ve gecesinde de tesbih namazı kılmak suretiyle ibadet etmek çok faziletlidir. ayrıca hatmi enbiya (enbiya ayetlerini 500 defa okumak suretiyle ) yapmak da çok faziletlidir.

Bu gece (Mevlid Kandili) kılınması gereken Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir:

"Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle." Allâhü Ekber, diyerek namaza başlanır. Namazda Fatiha-i şerifeden sonra zammı sure olarak isten veya BİLİNEN HERHANGİ BİR SURE VEYA DUA OKUNABİLİR.

Namazdan sonra istiğfar salevat,(özellikle büyük salvatlar)kelime-i tevhıd ve Kuranı Kerim okunmalı ve Peygamberimize hediye edilerek kendimiz ve Ümmeti Muhammedin selameti için iltica edilmelidir.Özellikle ölmüş yakınlarımızada kuranı Kerim okumak suretiyle hediyeler gönderilmeli,onlarıda bu gecede unutmamalıdır.


Ayrıca Rebiül evvel ayı peygamberimiz (s.av.)min doğum ayı olması hasebiyle bu ayda salatı nariye ,salatı fethıye ve salatı münciye hatimleri yapmakta çok faziletlidir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..