Yerli Malı Kutlamasının Amacı Nedir?

Yerli malı haftası kutlamaları neden yapılır?Yerli malındaki amaç nedir?Yerli malı haftası ne zaman Kutlanır?

Yerli malı kısaca tasarruf demektirki,Yerli malı haftası ülkemizdeki bütün okullarda 12 Aralık ile 18 Aralık tarihleri arasında kutlanmaktadır. Diğer adı Tutum, yatırım ve Türk malı haftasıdır.

Yerli malı haftasının asıl amacı yerli ürünleri tüketilmesini arttırmaktır. Bu hafta boyunca çocuklar okullarda tutumlu olmanın ne demek olduğunu. parasını ve eşyasını nasıl kullanması gerektiğini öğrenir. okullarda yapılan etkinliklerle gençler yerli mallarına yönlendirilir.

Yerli malı haftası kutlamaları ikinci dünya savaşı sonrası oluşan kıtlığa karşı yabancı ülkelere doğru akan para akışını kesmek için o dönemde Başbakan İsmet İnönü tarafından yapılan konuşma ile başlandı.

İlk olarak 1946 yılında kutlanan ve günümüzde de kutlanmakta olan bir haftadır. Bu haftanın önemi görüldüğü gibi önceden yaşanan sıkıntılar karşısında alınmış bir önlemdir. gelecek nesillere de bu aktarılmalıdır.

Ancak günümüzde tükettiğimiz gıdalara! bakınca evimizde yerli malı diyebileceğimiz kaç çeşit gıda var..Yada bulabiliyormuyuz?

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..