Muharrem ayında Yas Tutmanın İslamdaki Yeri

Muharrem ayında yas tutulur mu?Muharrem ayı yas ayı mıdır?Muharrem ayında niçin yas tutulur?İslamda yas tutmanın hükmü nedir?

İslam dini ölenin arkasından yas tutmayı yasaklamıştır.Müslümana yakışan Kaderi ilahiye rıza göstermektir.tarihte bir kısım üzücü hadisler meydana geldiği muhakkaktır.Kerbela hadisesi de bunlardan biridir.Bütün Müslümanlar hz.hüseynin haksız yere zulüm ile katledilmesinden dolayı üzüntü duymaktadır.ancak bu hadisenin meydana geldiği Muharrem ayını yas ilan edip matem havasında geçirmeyi mübah kılmaz.Muharrem ayında yas tutmak bidat olup islam dışıdır.

Şiiler, "Muharrem'in onuncu günü" hazret-i Hüseyn şehid edildiği için matem tutarlar. İslamiyette matem tutmak yoktur. Nitekim; Resulullah'ın Taif'te mübarek ayaklarının kanadığı, Uhud'da mübarek dişlerinin kırıldığı, yüzlerinin kana bulandığı ve vefat ettikleri günlerde de matem tutulmaz. "Muharrem'in onuncu günü" hazret-i Hüseyn şehid edildiği için matem tutarlar. İslamiyette matem tutmak yoktur. Nitekim; Resulullah'ın Taif'te mübarek ayaklarının kanadığı, Uhud'da mübarek dişlerinin kırıldığı, yüzlerinin kana bulandığı ve vefat ettikleri günlerde de matem tutulmaz.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..