islamda Nikah Nişan ve Evlilik Yüzüğü

İslama göre evlilik yüzüğünü hükmü nedir?İslamda nikah yüzüğü takmak şartmıdır?İslama göre yüzük evlilikte ne kadar bağlayıcı rol alır?İslama göre nikah yüzüğünü çıkartmak günahmıdır?

İslamda Nişan yüzüğü,evlilik yüzüğü ,nikah yüzüğü diye bir ayrım yoktur.islam dininde kadınlara altın veya gümüş yüzük erkeklere ise sadece gümüş yüzük takmak helal kılınmıştır.Ancak nişanlı veya evli olduğunu özellikle belirtmek amaçlı bir yüzük takma geleneği olmayıp bu günümüz adetlerinden birisidir.Ancak sünnet üzere kullanıldıktan sonra islam açısındanda bir sakıncası yoktur.Fakat kadınların yüzük gibi ziynet eşyalarını takıp yabancı erkeklere göstermesi haramdır.

Halk arasında yaygınlaşmış olan "evlilik yüzüğünü çıkartmak veya takmamak günahtır" söylentisi ve düşünceside bir hurafeden ibarettir.Evet istenildiği taktirde kullanılabilir ancak takılmaması durumunda ise,islam açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

İslam dinine göre Erkekler ister nişan ister nikah yüzüğü olsun sadece gümüş yüzük takabilir. Ağırlığı da 4.8 gramdan fazla olmamalıdır. İki yüzük takılırsa bu ağırlığı geçmemelidir.Altından yapılmış bir alyansı kesinlikle takamazlar. Kadınlar ise, altın ve gümüşten başka yüzük takamazlar ve taktığı yüzüklerini de yabancı erkeklere gösteremezler.


Altın hılkat iribarı ile kadınların süs eşyasıdır. ancak Erkeklere ise haram kılınmıştır. Peygamber efendimiz, bir erkeğin parmağında altın yüzük görünce, hemen o yüzüğü çıkarıp yere atar. Sonra buyurur ki:
(Sizlerden biri, kor haline gelmiş ateşi eline takmış.) [Müslim]Erkeklerin altın yüzük takmaları, dört mezhepte de caiz değildir. Altın ile gümüşü süs olarak takmak yalnız kadınlara helaldir. Fakat, bunları mahrem olmayan erkeklere göstermeleri haramdır.

Altın ve gümüşü süs olarak takmak erkeklere haramdır. Taş, tunç, pirinç, platin, bakır ve diğer madenlerden ziynet olarak yüzük takmaları, kadınlara da haramdır. Altın yaldızlı gümüş yüzük ve gümüş kaplı altın yüzük takmak da caizdir. Yüzük takmamak daha iyidir. Bayramlarda herkesin yüzük takması müstehaptır. Gösteriş için, öğünmek için takmak ise haramdır. (Redd-ül Muhtar)

Resulullah efendimiz gümüş yüzük kullanır ve yüzüğünü sağ eline takardı. Sol eline de taktığı görülmüştür. Sağ ele de, sol ele de takmak caizdir. Küçük parmağa veya yanındaki parmağa takılır. Üzerinde yazı bulunan yüzüğü, helaya girerken, sol elden sağ ele geçirmek iyi olur. Numan bin Beşirin parmağındaki altın yüzüğü gören Resulullah efendimiz, (Cennete girmeden önce, niçin cennet ziynetini kullandın?) buyurdu. Demir yüzük kullanmaya başladı. Bunu görünce, (Niçin Cehennem eşyası taşıyorsun?) buyurdu. Bunu da çıkardı. Bronz yüzük taktı. Bunu görünce, (Niçin sende put kokusu duyuyorum?) buyurdu. Nasıl yüzük kullanayım, ya Resulallah dedi. (Gümüş yüzük takabilirsin. Ağırlığı da bir miskali [4.8 gramı] geçmesin ve sağ eline tak!) buyurdu. (Mevahib-i ledünniyye)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..