Adetli Kimse Zilhicce Ayında nasıl İbadet eder?

Adetliyken zilhicce ayında ne yapılır?Zilhicce ayında adet gören nasıl ibadet eder?Adetli bayan zilhicce ayında hangi ibadetleri yapabilir?Zilhicce ayında adetliyken hangi dualar okunabilir?

Adetli hanımlarında oruç ve namazın dışında zilhicce ayında yapacağı bir çok faziletli ibadet vardır.

Evvela Bu ayda özellikle ilk on gününde :

1-İstiğfar (esteğfirullahel -azıım ve etübü ileyk")okuyabilirler.
Ayrıca ezberinde olanlar ezberden ezberinde olmyanlar seyyidül-istiğfarı okuyabilir.Bu istiğfar dil ile yapılan istiğfarın en büyğüdür.

Peygamber (s.a.v.)Efendimiz :Kim sabahleyin bu istiğfarı okur ve akşam olmadan evvel ölürse cennet ehlinden olur.Yine kim bu istiğfarı akşamleyin okur ve sabah olmadan evvel vefat ederse yine cennet ehlinden olur".buyurmuşlardır.

2-Salevatı şerifeler:"Allahümme Salli Ala Muhammedin ve ala ali Muhammed"okuyabilir.Bu küğçük salevattır.Adetli olan hanımlar salatı nariye-salatı fethıyye ve salatı münciye gibi büyük salevatlar okuyup Peygamber (s.a.v.)Efendimize hediye edebilirler.

Büyük salevatlardan her birini bir defa okumak 100 salevat okumaya bedeldir.Salevatı şerifeyi sürekli okuyan kimse Peygamber (s.a.v.)Efendimizin şefatına layık olur.

3-kelime-i tevhıdın (La İlahe İllallah Muhammedün Rasülüllah) her çeşidini okuyabilir.Ancak Rasülüllah (s.a.v.)Efendimiz Zilhicce ayının ilk 10 günü zarfında özellikle:

"La İlahe illallahü vahdehü la şerike leh.Lehül mülkü velehül hamdü yuhyi ve yümiit vehüve hayün la yemüüt.Biyedihil-hayr.Vehüve ala külli şeyin kadiir" kelime-i tevhıdı okumayı tavsiye buyurmuşlardır.

Bir hadisi şeriflerinde "Benim ve benden evvelki Peygamberlerin yaptığı ibadetlerden Allah en sevimli olanı "La ilahe illallahü vahdehü La şerike leh....Kelime-i zikridir" buyurmuşlardır.

Ayrıca zilhicce ayı günlerinde "Allahü Ekber.Allahü Ekber La ilahe illallahü vallahü ekber.Allahü ekber ve lillahil-hamd "diyerek tekbir getirmek ve bu ayın araefe ve bayram gecelerini dua ile ihya etmek yapılabilecek en güzel amel olur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..