Zilhicce Ayında Nasıl İbadet Edilir?

Zilhicce ayında nazıl ibadet edilir?Zilhicce ayında hangi ibadetler yepılır?Zilhicce ayı ibadetleri.Zilhicce ayında yapılacaklar?Zilhiccenin ilk on günü yapılacaklar.

Kurban ve hac ayı olan zilhicce ayının ilk gecesi mutlaka bir tesbih namazı kılınmalı ve hatmi enbiya yapılmalı ve özellikle kelime-i tevhıd okumaya gayret gösterilmelidir.

Zilhice ayının en kıymetli günleri ilk on gündür.Bu günlerde hz.Allah pek çok kiinin tevbesini ve duasını kabul buyurmuştur.Bir rivayette Adem (a.s.)'ın tevbesininde zilhicce ayının ilk cuma günü kabul olunduğu rivayet olunmuştur.Bu 10 günde Allah rızası için oruç tutup 10.günü kurban kesmek çok faziletlidir.

Zilhicce ayının 9-10-11-12-ve 13.günleri her farz namazın peşinden teşrik tekbiri okumak vaciptir. Arefe günü sabah namazından bayramın 4'üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farznamazların arkasından getirilir.
Teşrîk tekbîri (Allâhü Ekber Allâhü Ekber, Lâ ilâhe ilallâhü vallâhü ekber, Allâhü Ekber ve lillâhil-hamd) okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.

Zilhicce ayının birinden onuna (yâni Kurban Bayramının ilk gününe) kadar, her gün sabah namazlarından sonra: 10 salevât-ı şerîfe:

"Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed."

10 istiğfâr:

"Estağfirullâhe 'l-Azîm el-Kerîm ellezî lâ ilâhe illâ Hüve 'l-Hayye 'l- Kayyûme ve etûbü ileyk ve nes'elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l- hidâyete lenâ innehû hüve 't-Tevvâbü 'r-Rahîm."

10 tevhid:(özellikle bu tevhıd)

"Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, lehü'l-mülkü ve lehü'l- hamdü yuhyî ve yümît ve hüve Hayyün lâ yemûtü biyedihi'l-hayr ve hüve alâ külli şey'in kadîr" okunur.

Zira Hadisi şerifte:"Benim ve benden evvelki Peygamberlerin yaptığı ibadetler içerisinde hazreti Allaha en sevimli olan Zilhicce ayının ilk 10 gününde söylenen "La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh.Lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümiit.Vehüve hayyün la yemüüt biyedihil hayr vehüve ala külli şeyinkadir" kelime-i tevhıdıdir"buyrulmuştur.

Hadisi Şerif'te:" Allahü Teala'ya -içinde kendisine ibadet olunan- en sevimli günler Zilhicce'nin ilk 10 günüdür.Her bir günün orucu bir senelik oruca,her gecesinin ihyası da Kadir Gecesinin (ibadetle)ihya etmeye denktir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..