2014 Oruç Fidyesi kaç tl

2014 oruç fidyesi kaç para?Oruç tutmayanlar oruç fidyesini kaç liradan verecek?oruç fidyesi miktarı 2014.oruç tutmayanlr ne kadar fidye ödeyecekler?

2014 yılında Oruç tutamayanlar için oruç fidyesi miktarı 10 tl olarak belirlenmiştir.Ancak bu en düşük fiyattır.

Fidye mikdarı sadaka-i fıtır (fitre)gibi hesaplanır.Yani İki öğün yemek parasıdır.Oruç fidyesi olarak kişi Kendinin iki öğün yediği yemeği hesaplayarak vermelidir.Zira bazısı sofrasında bir çeşit yerken bazısı da 3 çeşit beş çeşit ile iftar eder.fidye de ölçü budur.

Ancak bu sene için belirlenen asgari fitre miktarı en düşüğü 10 tl olduğu için oruç fidyesi her bir gün için 10 tl den kişiye düşen fidye parası olarak hesaplanabilir. Tabii bu miktar herkes için ölçü olmamalı,kişi mikdarını kendi yediğine göre artırmalıdır.

Fidyeler, yalnız bir fakire verilebileceği gibi, birden fazla fakirlere de verilebilir. Ramazan içinde verilebileceği gibi, evvelinde veya sonunda da verilebilir. Fakirleri sabah - akşam günde iki öğün doyurmak suretiyle olabileceği gibi, öğünlerin parasını vermek suretiyle de olabilir. Para toptan da verilebilir, her gün ayrı ayrı da...

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..