Oturarak Namaz Kılınır mı?

Namaz oturarak kılınır mı?Ayakta namaz kılamayan oturarak kılabilir mi?Oturduğu yerden namaz kılınır mı?Namaz hangi durumlarda oturarak kılınır?

Farz ve vâcip namazları ayakta kılmak şarttır.Ayakta kılmaya gücü yeten kimsenin oturarak kılması câiz değildir. Ancak hastalık sebebiyle ayakta durmaya imkanı olmayanın oturrak kılması caizdir.

Sabah namazının sünneti dışında, sünnet ve müstehap namazlar, bir özür bulunmasa da oturarak kılınabilir.Sabah namazının sünneti kuvvetli sünnet olduğundan özürsüz oturarak kılınmaz. Diğer sünnet ve müstehaplarıda efdâl olan ayakta kılmaktır.

Hastalık ve özür derecesi kişiye göre değişir.Ayakta kılmayan oturarak,oturamayan yatarak kılbilir.

Hadis-i şerifte, (Hasta, namazını ayakta kılamazsa, oturarak, buna da gücü yetmezse, sırtüstü yatarak ima ile kılar) buyuruldu. Âl-i İmrân suresinin, (Onlar ayakta iken, otururken, yanları üzerine yatarken Allah’ı zikrederler) mealindeki 191. âyetindeki zikir, namaz demektir. (Namazı, gücü yeten ayakta kılar, ayakta kılmaktan aciz olan oturarak kılar, bundan da aciz olan, yatarak ima ile kılar) demektir. (Bahr-ür-râık)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..