Seferilikte (yolculukta)Oruç Bozulur Mu?

Seferilikte oruç bozulur mu?Sefere çıkan yolda orucu bozabilir mi?seferde zorlanan oruç açabilir mi?Seferde oruç bozma hükmü

Niyet ile başlanmış bir orucu zaruret olmadıkça bozmak günahtır.Ancak seferi olmak şer'an bir özürdürdür.Ve seferilik durumunda kişiye oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.Ancak buna rağmen sefere çıkmadan niyet edildiği halde zorlanan kimse için yolculukta orucu bozmak da caidir.

Abbas (r.a.) dan yapılan rivayete göre, adı geçen şöyle demiştir:

"Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz fetih yılında ramazan ayında oruçlu olarak yola çıktı. Ta ki yolda bir su birikinti­sine geldi ki öğlenin evveli idi. İnsanlar ise iyice susamıştı; o yüzden boyunlarını uzatıp o suya iştiyak duyduklarını (ister-istemez) belli ediyorlardı. Bunun üzerine Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz içinde su bulunan bir tas istedi ve o tası eline alıp insanların iyice görmesini sağladıktan sonra içti ve arkasından oradaki insanlar da oruçlarını bozup içtiler."

Böylece yolculukta oruç sıkıntı ve meşakkat doğuruyorsa, o takdirde niyet edilip tutulmaya başlansa bile orucu bozmak meşru'dur. Ancak bilindiği gibi, Malikilere göre bunun için hem kaza, hem de keffaret gerekir. Diğer üç mezhebe göre, sadece kaza gerekir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..