Oruç Çocuklara ne Zaman Farz Olur??

OruÇ Çocuklara farz mıdır?Oruç çocklara kaç yaşında farz olur?çocukların oruç tutma yaşı kaçtır?Çocukları oruca ne zaman başlatmalıyız?!2 yaşındaki çocuğa oruç farz mıdır?


Oruç, her müslüman mükellef kadın erkek ve çocuk üzerine farzdır.Mükellef ; akıllı ve baliğ (ergen)olmak suretiyle yetişkin olup her türlü farzdan sorumlu olan kimse demektir.

Henüz mükellef (akıl baliğ )olmayan bir çocuk oruç tutmakla yükümlü olmaz. Nitekim Peygamber Efendimiz (sav);

"Üç kişiden kalem (sorumluluk) kaldırılmıştır: Bunlar; uyanıncaya kadar uyuyan, büluğa erinceye kadar çocuk ve aklî dengesine kavuşuncaya kadar deli" buyurmuştur.

Ergenlik çağı başlangıcı net olarak, erkek çocuklar için ilk ihtilâm (rüyalanma)olduğu yaşta; kız çocuklar için ise ilk âdet görmeye başladığı yaşta başlamış olur ki,bu da 9 yaşında başlar.Ve hem erkek ve hem kızda 15 yaşına geldiği halde halen fiili olarak başlamamış ise hükmen ergen kabul edilir ve artık oruç dahil bütün farzlardan mükellef olurlar.

Çocuklara küçük yaşta orucun sevabı ve fazileti anlatılarak orucu sevdirmeli ve gücü nisbetinde arada bir oruç tutmaya teşvik etmelidir.
Çocuğu oruca alıştırmak oruca başlatmak ve onu icbar etmek Anne baba ve dedeninin,yetim ise vasisinin vazifesidir.Eğer bu vazifeyi çocuğun velilerinden hiçbiri yapmazsa hepsi günahkar olurlar.

Eğer erkek kız çocuk baliğ (adet görmüş ise)olmuş ise,erkek çocukta ergen olmuş ise onlara oruç tutmak farz'dır.Kız çocukları genelde 10 ile 15 yaş arasında baliğ(adet)görerek ergen olur.Erkek çocuk ise,12 ile 15 yaş arası baliğ olur.Eğer kız ve erkek çocuğu 15 yaşına geldiği halde,baliğ (ergen )olmamış ise,15 yaşında İmamı Azama göre hükmen baliğ olur,ve oruç dahil bütün farz'lardan yükümlü olurlar.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..