Fitre kimlere Verilmez?

Fitre kime verilir?Kime verilmez?Fitre kimlere verilmez?Fitrenin verileceği yerler

Fitre asli ihtiyaçlarından fazla olarak nisaba ulaşan mala sahip olan her müslümana vaciptir.Bu malın zekatta olduğu gibi üreyici olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı yoktur.

Sadaka-i fitre zekatın verildiği yerlere verilir ve zekatın verilmediği yerlere de verilmez.Zekatın verildiği yerler Kuranı kerimde 8 sınıf olarak belirtilmiştir.

Masârıf-ı zekât, zekâtın verilip sarfolunabileceği yerler demektir ki, 8'dir. Tevbe sûresinin 60. âyetinde açıklanmıştır.

Zekâtın Verileceği Yerler

(Nisaba sahip olmayan) Fakirler,
(Hiç birşeyi bulunmayan) Miskinler,
Zekât toplama memurları,
Müellefe-i kulûb,
Kölelikten kurtulacak kimseler,
(Borcunun karşılığı malı olmayan) Borçlular,
(Fi sebîlillah) Allâh yolunda,
(Harçlıksız) Yolda kalmışlar.
Zekât bu sekiz yerden herhangi birine verilebilir. Ancak verilmesi en faziletli yer, hiçbir şeyi olmayan miskinler ve Allâh yoludur.


Sadaka-i fitre fakir olan akrabalara da verilebilir.ancak bu akraba içerisinden hanımına ve usul ve furu'olanlara verilemez.Usul Yani ne kadar yukarı çıkarsa çıksın ana,baba,dede,nene,ve onların ana babalarına ve furu'a yani ne kadar aşağı giderse gitsin kız ve erkek çocuk onların çocukları ve torunlarına fitre verilmez.verilse de geçerli olmaz.Kişinin üzerinden vücüp düşmez.

Ancak usul ve furu'nun dışında kardeş kardeşe,amcaya,halaya,teyzeye, dayıya yeğenlere ve kuzenlere fitre verilebilir.Ancak bu kiselerin nisaba malik olmayan fakir olmaları şarttır.Aksi taktirde yine geçerli olmaz.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..