Ramazanda Cinsel ilişkiye girilir mi?

Ramazan ayında eşler arasında cinsel ilişki günahmı?Ramazan ayında ilişkiye girilir mi?Ramazan gecesinde cinsi münasebet harammı?Ramazanda karı koca cinsel ilişki caiz mi

Ramazan ayının gündüzünde oruçlu olduğunu bilerek cinsel ilişkiye girmek haramdır ve orucu bozar.Hem kaza ve keffaret gerektirir.

Ancak Ramazan ayı gecelerinde yani iftardan imsak kesilinceye kadar olan vakitte eşler arası cinsi münasebet caizdir.herhangi bir yasaklama yoktur.
Zira Cenabı Hak Kuranı kerimde :

"Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız (Ramazan gecelerinde eşlerinizle cinsel ilişkiye girmeniz), size helâl kılındı. Onlar, sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizler için takdir ettiğini (evlat) isteyin. Sabahın aydınlığı, gecenin karanlığından ayırt edilinceye kadar yiyin ve için. Sonra da (güneşin batışı ile gecenin başlangıcı olan) akşama kadar orucu tamamlayın. Bununla beraber siz mescitlerde itikâf halinde iken onlara yaklaşmayın (eşlerinizle cinsel ilişkiye girmeyin). Bu hükümler, Allah'ın (farz kıldığı helâl ve haram) sınırlarıdır.(Harama düşmemeniz için) sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki (kendisinden) sakınıp korunsunlar." (Bakara Sûresi: 187)buyurmuşlardır.

Ancak gusül abdesti alınarak sabah namazıda eda edilmelidir.Cünüp olmamak orucun şartlarından olmasa da ilişki sebebiyle meydana gelen cünüplükten dolayı gusül almak hem erkeğe hem de kadına farzdır.Cünüp olarak vakit namazını geçirmek büyük günahlardandır.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..