Gıybet (Dedikodu)Etmek Orucu Bozar mı?

Dedikodu yapmak orucu bozar mı?Gıybet etmek orucu bozar mı?Oruçluyken gıybet etmek orucu bozar mı?Oruç tutaken gıybet ve dedikodu yapmak oruca zarar verir mi?

Gıybet (dedikodu)yapmak Haram olmakla birlikte Orucu bozmaz.Ancak orucun bütün sevabını yok eder.Gıybet edenlerin orucu geçerli olmakla birlikte tuttukları oruçtan hiç bir sevap elde edemezler.

Hadis-i şerifte, (Gıybet etmek, söz taşımak, yalan yere yemin etmek, namahreme şehvetle bakmak orucu bozar) buyuruldu. (Deylemi)

İmam-ı a’zam hazretleri, bu hadis-i şerifi açıklıyor ve (Bu günahlar orucun sevabını bozar, sıhhatini bozmaz, oruç mekruh olur) buyuruyor. Yani bu günahları işleyen, oruç borcundan kurtulursa da, oruca mahsus olan büyük sevaba kavuşamaz. Hadis-i şerifte, (Nice oruç tutan vardır ki, açlık ve susuzluktan başka bir şey elde etmez) buyuruldu. (İbni Mace)

Oruç bedenen yapılan bir ibadettir.Onun için Bütün bedenin bu ibadete iştirak etmesi lazımdır.Gözler Harama bakmaktan,kulaklar haramı ve kötüyü işitmekten,dil kötüyü ve haramı söylemekten ,Kalp kötüyü düşünmek ve istemekten ,eller haramı uzanmaktan,ayaklar harama ve yasaklara koşmaktan muhafaza edilmelidir ki,tam manasıyla oruç tutulmuş olsun.

Ancak gıybet ettikten sonra orucum bozuldu diye yiyip çerse o zaman oruç bozulduğu gibi hem kaza hem de keffaret icap eder.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..