Cenabet olarak oruç tutulur mu?

Cenabet olarak oruç tutulur mu?Cenabet halde oruca başlanır mı?Cenabet olan kimse oruç tutabilir mi?Cenabet kimsenin orucu kabul olur mu?Oruçluyken cenabet olmak orucu bozar mı?

Cenabet olmak oruç tutmaya mani değildir.Gusül abdestinin bulunması orucun şartlarıdan biri değildir.Cünüp olarak tutulan oruç geçerli olur.Cenabet olan kimse eğer hem yemek hemde gusül için yeterli vakti varsa önce guslader ve sonra yemeğini yer.Ancak vakit dar ise, o zaman ellerini ve ağzını yıkayarak yemeğini yer oruca niyet eder. ve peşinden de gusül abdestini alarak oruca devam eder.

Ancak cünüp olan kimse nasıl olsa orucum geçerli olacak diye cenabet halde beklemesi günahtır.Zira kiş farz olan bir orucu tutarak sevap beklerken diğer taraftan farz olan guslü terk ederek günah işlemiş olur.

Bu durumda cenabet olan kimsenin yapacağı şey hemen gusledip kaldığı yerden orucuna devam etmelidir.Ancak gusül alırken ağız ve buruna su verirken aşırıya kaçmaması gerekir zira gusül esnasında ağız veya burundan su yutmak orucu bozar.Oruçlu olduğunu hatırlamadan yutarsa bir şey icap etmez.Yani oruç bozulmaz.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..