Ramazan Mukabelesine Ne zaman Başlanır?Ne zaman Bitirilir?

Ramazan mukabelesi ne zaman Başlanmalı ve ne zaman bitirilmelidir.Bazıları ramazandan bir hafta önce başlayıp,bir hfta erken bitiriyolar sizce bu ne kadar doğrudur.

Mukabele, Karşılıklı Okumak suretiyle yapılan Kur'anı Kerim hatmidir ki;Ramazan ayında Rasülüllah (s.a.v.)Efendimizin icra ettiği sünnetlerindendir.

Ramazan mukabelesi Ramazan ayının 1.günü başlayıp Ramazan ayının son gününe kadar devam ettirilmelidir.Zira mukabele okumaktaki maksat Kur'an ayı olan Ramazan ayının her gününü Kuranı kerim okuyarak geçirmektir.

Ancak bazı bölgelerde Ramazan ayından bir hafta önce başlanıp Kadir gecesi bitirilir ve duası yapılır ki,bu aslında Mukabelenin gayesi ile ters düşmektedir.Zira Ramazan ayının son günleri ve en kıymetli günleri Kuranı kerim okunmadan geçirilir.

En makbul mukabele Ramazan ayı ile başlayıp Ramazan ayı ile bitmesi ve Arefe günü dua yapılarak Ramazan ayının uğurlanması ile olur.

Ramazan ayı,namaz,oruç,sahur,imsak,teravih ve iftar vakitlerini aşağıdaki adresimizden takip edebilirsiniz. http://ezanvakitleri.net/

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..