Hayızlı Kadın Oruç Tutar mı?

Hayızlı kadın Oruç tutar mı?hayız halinde oruç tutulur mu?Hayızlı kadına oruç far mıdır?Hayız olmak oruca manimidir?

Hayızlı (adetli)kadına 8 şey haram kılınmıştır ve oruçta bunlardan birisidir.Hanımlar hayız döneminde bazı kendini bilmezlerin aksine oruç tutması yasaklanmıştır.

Temiz olmak orucun şartlarından değildir ancak hayız da orucu haram kılan durumlardandır.Hayız döneminde kadınlar oruç tutsa bile bu oruç geçerli olmayacağı gibi temizlendikten sonra tekrar tutmaları farzdır.

Hayızlı kadınlar namaz da kılamazlar ama namaz günde beş vakit olup adet dönemi kılınmayan namazları kaza etmek külfetli olacağından kadınlar bu namazların kazasındanda muaf kılınmıştır.Zira islam dini kolaylık dinidir.Ancak oruç böyle değildir.oruç senede bir ay tutulduğundan orucun kazasında külfet yoktur.Ve ramazandan sonra kazası farzdır.


Hayızlı kadın farz veya sünnet olsun oruç tutması haramdır.

Ebu Said el Hudri (r.a.) şöyle rivayet etmiştir: Kadının dini neden ek­siktir? diye sorulunca Resulullah: "Hayızlı olduğu zaman namaz kılama-yıp oruç tutamadığı içindir." diye cevap verdi.

Hayızlı kadın hayızlı iken kılmadığı namazları daha sonra kaza etmez. Ama oruçları ise daha sonra kaza eder. Bunun hikmeti Hz. Aişe´ye soru­lunca şöyle cevap verdi:

"Biz hayızlı olduğumuzda orucu kaza etmekle emrolunduk, fakat na­mazı kaza etmekle emrolunmadık." cevabını vermiştir. Namaz çok oldu­ğu için, kaza edilmesi güç olacaktır. Ama oruç ise böyle değildir, doğru­sunu Allah bilir.Hayız ve nifaslı kadına sekiz şey haramdır:

1- Namaz kılmak.

2- Oruç tutmak.

3- Kur´an-ı Kerim okumak.

4- Kur´an-ı Kerim´e el sürmek ve taşımak.

5- Camiye girmek.

6- Kabe´yi tavaf etmek.

7- Cinsi münasebette bulunmak.

8- (Kocanın hayız halinde­ki hanımının) diz ile göbek arasındaki bölgeye dokunmak.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..