ALEVİLER RAMAZAN ORUCU TUTAR MI?

Alevilerde ramazan orucu tutar mı?Ramazanda aleviler oruç tutaremı?alevvilerde ramazan orucu varmı?Alevilerin Ramazan ayı orucuna bakış açısı.Alevilere göre Ramazan orucu

Aleviler Ramazan orucu tutmazlar.Alevilerde Ramazan orucu diye bir oruç olmayıp sadece Hz.hüseyinin şehit edildiği Muharrem ayında 12 gün oruç tutarlar.

Aleviler Ramazan Orucu’nun Kur’an Kaynaklı farz bir ibadet olduğunu kabul etmezler. Ramazan Orucu’nun da 5 vakit namaz gibi Emeviler döneminde İslamiyet içine sokulduğuna inanırlar.

Ancak buna rağmen bu durum hepsi için söz konusu değildir.Aleviler içerisinde namaz kılanlar olduğu gibi Ramazan orucu da tutanlar vardır.


Aleviler Muharremde ayında tutulan oruca Kerbela Olayı nedeniyle iki gün daha ilave ederek 12 gün olarak tutarlar. Buna matem, yas orucu da denir. Ayrıca bazıları bu orucu 3 günde Masumu Pakları (Masumlar) yani savaşlarda öldürülen çocuk yaştaki suçsuz, masum temiz çocuk şehitler için tutulan orucuda ilave ederek tutarlar. Bu tutulan 3 günlük ek oruca; “Masum-uPaklar Orucu” denir. Böylece 10 Muharrem orucu 15 gün olabilir.

Oruç sonunda ise; 12 çeşit kuru meyve ve tahıl çeşidinden oluşan Aşure yemeği pişirilir ve herkese lokma olarak dağıtılır. Bu orucu 12 yıl tutanlar 12 kazan aşure pişirerek törenle Aşureleri dağıtırlar.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..