Gerdek Namazı nasıl kılınır?

Gerdek namazı kılınışı.Gerdek namazı nasıl kılınır?Gerdek namazından sonra nasıl dua edilir?Gerdek gecesi yapılacak dualar

Gerdek gecesi Kurulan yuvanın saadet ve selameti için Allah rızası için iki rekat namaz kılınır.Bu namazı hem gelin hem de damat kılmalıdır.bu nafile bir namazdır.

Bu namaza: "Rıza-i şerifin için namaz kılmaya "diye niyet edilir.Ve iki rekat olarak kılınır.Namaz içerisinde Fatihadan sonra herhangi bir zammı sure okunabilir.Veya hangi sure veya dua
biliniyorsa uzun veya kısa farketmez(ihlas,kevser gibi)okunabilir.Ve namaz onunda Kadın ve erkek beraberce yukarıdaki gibi kurulan yuvanın hayırlı ve bereketli olması için dua eder.

Duanın şu şekilde yapılması müstehaptır:

"Allah'ım, ailemi bana, beni aileme mübarek eyle. Allah'ım, ondan bana benden de ona hayırlı rızık ver. Bir arada olmak bizim için hayırlı olduğu sürece bizi birleştir, ayrılık bizim için hayırlı olduğu zaman da bizi ayır."

Artık eşinin her türlü ahvalinden sorumlu olan erkek bu gece de eşine Vakit namazını kılıp kılmadığını sormalı ve kıldırmalı, ken­disi de kılmalıdır.

Ayrıca eğer gelin adetli (hayız)ise,bu durumunu muhakkak eşine anlatmalı ve gerdek gecesi temizlendiği güne ertelenmelidir.Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..