2014 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2014 Ramazan bayramı hangi tarihte?2014 Ramazan bayramı hangi gün?

2014 Ramazan Bayramı 28 TEMMUZ PAZARTESİ GÜNÜDÜR.Bu gün Şevval ayının ilk günü olup aynı zamanda Ramazan Bayramınında 1.günüdür.

Ramazan bayramı üç gün olup,pazartesi,salı ve çarşamba günleri kutlanılacak.Ramazan bayramının ilk günü sabah güneş doğduktan sonra Bayram namazı kılınır.Bayram namazı diğer namazlardan biraz farklıdır.Ve Bayram namazı şöyle kılınır:

Bayram namazının her iki rek'atindeki üçer adet fazla tekbirlere "zevâid tekbirleri" denir. Vâcip olan bu tekbirler, birinci rek'atte kırâatten önce, ikinci rek'atte kırâatten sonra alınır. Bayram namazı şöyle kılınır:

"Allah rızası için niyet ettim bayram namazı kılmaya" diye kalben niyet edip Allâhü Ekber diyerek iftitâh tekbiri alındıktan sonra eller bağlanır ve "Sübhâneke"den sonra imâm sesli, cemâat sessiz "Allâhü ekber" diyerek ellerini kulaklarına kaldırır ve yanlara salınır; yine eller kaldırılarak ikinci tekbir alır ve eller yanlara salınır; üçüncü tekbir alınınca eller bağlanır. İmam açıktan Fâtiha ve bir sûre veya üç âyet okur, cemâat dinler. Rükû ve secdeden sonra da ikinci rek'ate kalkılır.

İkinci rek'atte imâm önce Fâtiha sonra bir sûre veya üç âyet okur. Sonra birinci rek'atin başında alınan tekbirler bu kez kırâatın sonunda üç defa alınır ve eller hep yanlara salınır, Dördüncü tekbir ile rükûa gidilir, namaz tamamlanır.


Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..