Adetli (hayız) İken Gerdeğe girilir mi?

Adetliyken gerdeğe girilir mi?Hayızlı iken gerdek yapılır mı?Adet döneminde olan kadınla zifafa girilir mi?

Adet (hayız,regli,aybaşı) döneminde gerdeğe girilmez.Zira nikah ile haramlık kalksada karı -koca ilişkisi adet döneminde haramdır.Cenab-ı hak Kur'an-ı Keriminde:

“Sana kadınların adet hallerinden soruyorlar. De ki, o bir eziyettir. Adet günleri onları yalnız bırakın. Temizleninceye kadar yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah’ın size emrettiği yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.” (Bakara, 2/222)buyurmuştur.

Evlenecek çiftler düğün tarihi alırken bunu da göz önünde bulundurmalı,eğer gelin adet halinde ise,bunu eşine muhakkak söylemeli ve gerdek temizlendiği güne ertelenmelidir.

Düğün gecesi damadın vazifelerinden birisi de eşine adetli olup olmadığını muhakkak sormaktır.Olaki gelin heyecandan söylemeyi unutmuş olabilir.Eğer gelin adet dönemide ise,damat sabır göstermeli ve zifafı temiz
olduğu güne ertelemelidir.

Ancak adetli olan eşi ile birlikte yatmasında bir sakınca yoktur.Ayrıca cinsi münasebetin dışında( göbeği ile diz kapağı arası hariç) eşinden faydalananmasında da bir sakınca yoktur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..