Kaza Orucu için Sahur Yapmak Şart mıdır?

Kaza orucu tutmak için sahura kalkmak gerekir mi?sahur yapmadan kaza orucu tutulur mu?

Kaza Orucu tutmak için sahur yapmak şart değildir.Ancak tutulacak kaza orucuna gece niyet etmek şarttır.Kaza orucunun niyeti imsak kesilinceye kadar devam eder ve imsak kesilmesiyle niyetin vakti sona erer.

Kaza orucuna bu vakitten sonra niyet edilse geçerli olmaz.Eğer sahura kalkılmayacaksa o zaman yatmadan oruca niyet etmek lazımdır.

Hangi oruç olursa olsun sahura kalmak şart değildir Fakat Peygamberimiz (s.a.v.)Efendimiz "siz sahur yapın.Muhakkak sahurda bereket vardır" buyurarak Ashabına özellikle tavsiye buyurmuşlardır.

Yahudilerde de oruç önemli bir ibadettir. Yalnız Yahudilerde, imsak ve iftar gibi ibadet kabul edilen sahur yoktur. Bu sebeple Peygamber Efendimiz (S.A.V.), Müslümanların tuttukları orucun, Yahudilerin tuttukları oruçtan bu vesileyle ayrılacağını beyan etmiştir.

Ebu Said el Hudri'nin (ra) rivayet ettiğine göre Peygamber efendimiz(aleyhissalatu vesselam), şöyle buyurmuştur: "Sahurda bereket vardır

Bir yudum su içmek dahi olsa sakın onu terk etmeyinZira Allah(cc) ve melekler, sahura kalkanlar için dua ederlerler"Sahur; kalkmak, inanan insanların tan ağarmadan uyanık olmaları demektir

Bu vakitler en bereketli ve en verimli zamanlardır Bu bereket değişik cihetlerden olabilir; bunları Efendimizin sünnetine uyma, sahurda oruç ve diğer ibadetler için güç ve kuvvet kazanma, dinç olma, şiddetli açlığın meydana getirebileceği kaba davranışlara engel olma, dua ve Allah'ı anmaya vesile olma şeklinde sayabiliriz

Yine sahur, yapılan duaların, kılınan namazların, okunan Kur'an'ları Cenab_ı Hakk'a ulaşacağı vakitler olduğundan kalkmakta ve sahur yapmakta faide vardır.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..