Miraç Gecesi Namazından sonra okunacak Dua ve Tesbihler?

Miraç kandili namazından sonra hangi dualar okunur?Miraç namazından sonra okunacak dualar?Miraç gecesi namazından sonra okunacak tesbihler nelerdir?

Miraç kandilinde kılınan 12 rekat hacet namazı ;Her rek'atte Fâtiha'dan sonra 10 İhlâsı şerîf okumak ve 2 rek'atte bir selâm vermek sûretiyle kılınır. Bu Namazı kıldıktan sonra okunması tavsiye edilen dua ve tesbihler şunlardır:4 Fâtiha-i şerîfe,

100 defa tesbih duası:

سُبْحَانَ ٱللهِ وَٱلْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلٰهَ اِلاَّ ٱللهُ وَٱللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِٱللهِ ٱلْعَلِىِّ ٱلْعَظِيمِ

"Sübhâne'llâhi ve'l hamdü lillâhi ve lâ ilâhe ille'llâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyi'l azıym."

100 defa da:

اَسْتَغْفِرُ ٱللهَ ٱلْعَظِيمَ وَاَتُوبُ اِلَيْكَ

"Estağfiru'llâhe'lazıym ve etûbü ileyk."

100 defa salevât-ı şerîfe okunur.

Bu namazdan sonra okunacak istğfarlar yerine seyyidül-istiğfar,salevatı şerife yerine Salatı münciye,salatı nariye,ve salatı fethıye gibi büyük salevatlar okuyarak iltica etmek daha faziletlidir.

Ayrıca bu gece ;kelime-i tevhıd ve ihlası şerif okumak ve özellikle yasini şerif olmak üzere kur'anı Kerimi okuyarak iltica etmek ve ölmüşlerimize sevabını bağışlamak çok faziletlidir.
Yukarıda târif edilen namaz 12 rek'at yerine 100 rek'at da kılınabilir.Bu Namazı 100 rekat kılanların Allahın huzuruna namaz borcu ile çıkmayacağı rivayet edilmiştir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..