Baldıza nikah düşer mi?

İslamda baldıza nikah düşer mi?Baldız ile evlenmek caiz midir?Baldızıyla evlenmenin hükmü nedir?İslama göre karısının kız kardeşiyle evlenmek harammıdır?

İslam dini Baldız ile yani Eşinin kız kardeşiyle evlenmeyi eşi hala nikahı altında iken haram kılmıştır.Ancak eşinin ölmesi veya boşanmaları halinde iddet dolduktan sonra baldız ile nikahlanmak caizdir.

İslam dini bazı nikahları ebediyyen haram kılmışken bazı nikahları da geçici olarak haram kılmıştır.Bu haramlığı meydana getiren sebepler ortadan kalktığı zaman nikahtaki haramlık ta ortadan kalkar.

Geçici haramlığa giren üç sınıftır ve şunlardır:

1-Karısının kız kardeşi (baldızı)
2-Karısının halası
3-karısının teyzesi

Bir erkeğin bu hanımlardan birisiyle evlenmesinin haramlığı nikahı altındaki ailesinin kız kardeşi,hala veya teyzesi ile aynı zamanda bir erkeğin nikahı altında toplanmış olacağından doğmaktadır.


Karısı ile olan bağlılığı (nikahı)boşama veya ölüm ile kopacak olursa,haramlık sebebi ortadan kalkmıştır.Bu taktirde baldız ,hala veya teyzeden biri ile nikahlanılması helal olur.Ancak boşadığı karısının iddet zamanı bitmiş olmalıdır.Bu müddet dolmadan, boşanmış olsalar bile ,diğerleri ile nikahlanmak caiz olmaz.

Sahabe-i kiramdan birisi müslüman olduktan sonra Peygamber Efendimize: "Ey Allahın Rasülü ,nikahım altında iki kız kardeş olduğu halde müslüman oldum"dedim.Rasülü Ekrem, "Onlardan dilediğini seç (diğerini boşa)" buyurdu.(mişkat.s.274)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..