Çocuğun İçki İçmesinin günahı Babasına mı yazılır?

Benim babam üç yıl önce vefat etti. Evde içki içiyordu ve ben görüyordum. Fakar hiçbir zaman bana teşvik etmedi iç demedi. Eğer içseydim bana çok kızardı. Eğer ben şimdi içki içersem günahı babama da yazılır mı. Yoksa o günahın sorumluluğu sadece bana mı ait olur?

Öncelikle Başınız sağolsun ..Allah rahmet eylesin.Allah taksiratını affetsin.

Her müslüman,işlediğin günahından kendisi mesuldür.Baliğ (ergen) olan gençlerde artık islamın yapılması(namaz,oruç,gibi) gereken ve yasaklanmış olan(alkollü içecekler gibi) her emirle mükelleftir.Artık yaptığı amelin sevabı da kendisine ,günahıda kendisine yazılır.

Evlat Ailesinin yaptıklarından sorumlu olmadığı gibi kendi yaptıklarından ana-babasıda sorumlu tutulamaz.Zira ana -baba evladı islam dini üzerine yetiştirmek ve öğretnekle yükümlüdür.Evladını islam terbiyesiyle yetiştirmediyse bununda hesabını verecektir.

Elbetteki baba aile reisi olduğundan ailesine doğru yolu göstermek ve kötülükten men etmek de onun vazifelerindendir.Babalar ailesine doğruyu öğretmekle mükelleftir.Zira Cenab-ı Hak Ayeti celilede:

"Ey İman edenler ,siz kendinizi ve ailenizi Cehennem ateşinden koruyunuz" buyurmuştur.

Hz.Ömer Ya Rasülellah kendimizi Allahın emirlerine uyarak ateşten korumaya çalışıyoruz.fakat Ailemizi nasıl koruyacağız deyince:

Allah Rasülü Ya Ömer !Allahın emirlerini ve nehiylerini (yasaklarını)onlara da anlatarak ateşten koruyun"buyurmuşlardır.

İslam dini Alkollü içki içmeyi yasaklamış ve haram kılmıştır.Bunu bile bile içen kimse,elbetteki büyük günah işlemiş olur.
Ancak bile isteye işlenen günahlardan herkes kendi mesuldür.Zira Cenab-ı Hak herkese aklı selim ve İrade-i cüziyye vermiş iyi ve kötüyüde bildirmiştir.Allah katında Ailem böyle yapıyordu gibi bir mazeret geçerli olmaz.


Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..