AKİKA KURBANI NASIL KESİLMELİ

Akika kurbanı nasıl kesilir?akikanın kesilişi nasıl olur?Akika kurbanı nerde kesilmelidir?

Akika kurbanı,koyun ,koç,ve keçi gibi hayvan cinsinden olmalıdır.Yani kurban bayramında kesilebilecek hayvanlardan kesilir.Erkek çocuğuna iki kurban kesilirken kız çocuğuna bir kurban kesilir.Akika kurbanında sünnet olan yedinci günü kesilmesi olmakla beraber maddi imkana sahip olunduğu zamanda ve kesime müsait olan her yerde kesilebilir.Evde kesmek şart değildir.

Akika kurbanı, Kesilecek olduğu yere götürürken şu dua okunmalıdır:
"Allahümme hazihi akikatü fülanin demüha bidemihi,ve lahmüha bilahmhi,ve azmüha biazmihi,ve cildüha bicildihi,ve şa'ruha bişa'rihi,Allahümme-calha bidaen libni fülanin minennarı.

BU DUANIN ANLAMI:

Ey Allahım bu fulanın akika kurbanıdır.Bu kurbanın kanına karşı fülancanın kanını ve etine karşı etini san atakdim ediyorum.Kemiklerine karşı kemiklerini,derisine karşı derisini,ve saçlarına karşı yününü takdim ediyorum.Ey Allahım bu kurbanı Fülanca oğlumun cehennemden kurtulması için fidye olarak kabul et!.

Makbul olan arapçasını okumaktır ancak türkçe olarakta dua yapılabilir.r

Bu kurbanın etini ister çiğ olarak isterse pişirdikten sonra fakirlere verir.Kemikleri kırılmaz.Akika kurbanı etinden,Adak kurbanının aksine çocuğun ailesi ve tüm akrabalarıda yiyebilir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..