İSLAMDA HASTA ZİYARET ETME ADABI

İslam dininde hasta ziyaret etmenin usulü nedir?İslama göre hasta ziyareti nasıl olmalıdır?Hasta ziyaretinde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

hasta ziyareti müminlerin birbirlerine karşı olan haklarındandır.islami görevlerin de en güzellerindendir.Hastayı ziyaret etmenin ecri çok büyüktür.Hasta ziyeretine giden imse ,hastanın yanına girer girmez ilahi rahmete gark olur.hasta ziyaretinde dikkat edilecek bazı hususlar vardır ki,bunlar:

1-Hastayı sık sık ziyaret etmek .Çünkü peygamberimiz S.a.v. efendimiz: "hastayı sık sık ziyaret et ki,aranızdaki muhabbet artsın".buyurmuşlardır.
2- Hastanın ayak ucunda oturup baş ucunda oturmamak.
3-Gözlerini hastanın yüzüne tutup ,dikkatle bakmak,göz çukurlarına bakmaktan kaçınmak.Dışarı çıktıktan sonra gözleri yıkamak gerekir.Herhangi bir musibet ve afetten kurtulmak için bunu yapmanın gereğine işaret edilmiştir.

4-Hastanın yanına temiz elbise ile gitmek.Kirli-paslı pis elbiselerle gitmekten şiddetle kaçınmak.

5-Hastanın yanına güler yüzle girmek ,onu neşelendirecek sözler söylemek.

6-Daha çok uzun yaşayacağını söylemek.Çünkü bir Hadisi şerifte:
"Hastanın yanına girdiğiniz zaman ,ömrünün uzunluğundan söz ediniz.Bu Allahın kaza ve kaderinden hiç bir şey önlemez ama ,hastanın gönlünü hoş tutar"

7- Çok yakında iyileşeceğini kendisine müjdelemek.

8-Hastanın yanında çok oturmamak.Zira :" En iyi ibadet,en hafif olanıdır"!" buyrulmuştur.Diğer bir hadisi şerifte de:
"sevap bakımından en üstün ibadet,hastanın yanından fazla oturmadan hemen kalkmaktır."

Bir grup insan evliyaullahtan Sırrı sakatii hz.lerinin hastalığında ziyarete gitti.Amansız bir kalp ağrısına tutulmuştu.Yanında bir müddet oturdular.Şeyh hz.leri bayağı rahatsızlanmıştı.Tam kalkıp giderken ondan dua etmesini rica ettiler.Şeyh hz.leri ellerini kaldırıp şöyle dua ettiler.

"Allahım bunlara hastanın nasıl ziyaret edileceğini öğret!" Yani Allahım bunlar hasta ziyaret etmesini bilmiyorlar onlara bunu öğret demektir.

Bazı kimseler suleha'dan bir zatı ziyaret ettiler,yanında çok oturup onu üzdüler,kalkıp giderlerkende ondan bazı tavsiyeler rica ettiler.Bunun üzerine o zat şöyle dedi:

"hastaları ziyaret ettiğinizde fazla oturmayın"

9-Hastanın halini sorarken elini hastanın alnına koymak.

10-Hastadan dua talebinde bulunmak.Zira hastanın duası tıpkı meleklerin duası gibidir.Nitekim Allah Rasülü Şöyle buyurmuşlardır.
"Hastanın yanına girdiğinizde sana dua etmesini rica et.Çünkü onun duası meleklerin duası gibidir."

11- Hastanın yanında şifa için :Fatiha(elham),İhlas(kulhüvallahü),İzaa caae nasrullahi,Kafiruun,ve İnna enzelnahü..surelerini ,ondan sonra da şu duayı okuyup üflemektir:Allahım şu kuluna şifa ver de senin rızan için namaza koşşun!) Bu dua hakkında hadisi şerif varid olmuştur.

Göz ağrısı,diş ağrısı ve çıban hastalıklarına yakalanan kişiyi ziyaret etmek gerekmez.Zira Peygamberimiz (s.a.v.)

"Şu üç hastalığa yakalananlar ziyaret edilmez.Göz ağrısı,diş ağrısı ve çıban.."

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..