ÖLMEK ÜZERE OLAN HASTANIN YANINDA YAPILACAKLAR

Ölüm döşeğinde son nefesini veren kimsenin yanında ne yapılır?Ölmek üzere olan kimsenin yanındaki kişilerin yapacakları şeyler.

Ölmek üzere olan hasta kıbleye karşı kabirde yatar gibi yatırılır.Veya ayakları kıbleye karşı,başının altına yüksek bir şey koyup ,yüzüde kıbleye karşı döndürülerek yatırılır.

Hasta olan kimse devamlı olarak Allahı zikir ile meşgul olmalıdı.Bunu kendi yapamıyorsa yanında bulunanlar ona zikretmesini telkın etmelidir.

hasta olan kimse ,o güne kadar yaptığı amelleri göz önüne getirerek Allah C.c.den rahmetini umar bir vaziyette ölümü bekler...

CAN VEREN HASTANIN YANINDA OLAN KİMSENİN YAPMASI GEREKENLER

Ölmek üzere olan hastanın yanında bulunanlar Yasini şerif okumalıdır.Bu konuda Rasülüllah Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

"Her şeyin bir kalbi vardır.Kur!anın kalbi de kurandır.Yasini şerifi kim Allahın rızasını ve cemalini murad ederek okursa,Kur'anı Kerime 12 kere kere okuyan kimseye verilen sevap gibi sevap verilir.Ölüm meleği geleceği zaman Bir müslümanın yanında Yasin suresi okunursa ona ;Yasinin her harfi karşılığında 12 melek iner.Önünde saf halinde dururlar.Onun için tevbe ve istiğfarda bulunurlar.defninde de hazır buluınurlar.Ölüm halinde iken her hangi bir hastanın yanında yasin suresi okunursa,Melek onun ruhunu Cennetten bir rıdvan(cennet bekçisi)elinde bir kase cennet şarabı ile almaz.Yatağında o kaseden içer.Sonra Azrail a.s. ruhunu suya kanmış bir şekilde kabzeder.Kıyamet gününde hesap verirken suya kandığı için Peygamberlerin havzından hiç bir havza ihtiyacı kalmaz.Sonunda elbette cennete gider."

Böyle ağır olan hastanın yanında bulunanların takınacakları tavır ve adabı

1-hastanın yanında lohusa ,hayız (adetli )ve cünüp kimseler varsa onları dışarı çıkartmak
2-sağına yada sırtı üzerine yatırıp yüzünü kıbleye çevirmek
3-Yasin suresini okumak
4-Güzel kokan şeyleri yakarak orayı buhurlandırmak
5-Lailahe İllallah kelimesini sadece telkın etmek,onu söylemek için zorlamamak
6-Azalarını uzatmak
7-Ruhunu teslim ettikten sonra gözlerini kapatmak
8-karnının üzerine kılıç veya bıçak gibi bir şey koymak
9-Yıkanıncaya kadar Kuran okumamak,Bazılarına göre yıkandıktan sonra da yanında kuran okumak mekruh denilmiştir.
10-Salih ve hayır sözlü olan kimseleri çağırmak
11-Ruhunu teslim ederken zahmet çekerse onu görmemek.Çünkü müminlerin annesi Hz.Aişe validemiz şöyle demişlerdir:Rasülüllahın vefatından sonra zor can vermeyi katiyyen kötü görmem!.Çünkü Cenabı Hak müminin isyanını dünyada iken vücuduna hastalık vermek,yahut dünyada korku vermek,yada bir musibet vermek,veya ölüm halinde şiddet vermek suretiyle af buyurur.Öyleyse ölüm anında görülen şiddet(Yani zor can verme)hiç bir zaman ölen kimsenin kötülüğüne delalet etmez.

Rivayete göre Hasani basri hz.leri güldü.Malik bin Dinar hz.leri yanında idi.Aradan biir kaç gün geçtikten sonra onu rüyasında gördü ve neden güldüğünü sordu.Ve şöyle cevap verdi."Ölürken bir ses duydum."Ey Azrail onun canını alırken biraz çetin davran .Çünkü bir günahı kaldı,onu bağışlamak istiyorum"işte bu nidayı duyunca kendimi gülmekten alamadım."

12-Ölen kimsenin hayra yorulan davranışlarını görürse sevincini belirtmek.Mesela gözünden yaş gelmek,elini iki tarafa devrilmek,burnun iki tarafı şişmek ,tebessüm eder bir vaziyette bulunmak gibi.Bunlar ölen kişinin iyiliğine delalet eder.
13-Azap işaretleri görüldüğünde üzülmek.Gılzat,şiddet ve nursuzluk,boğazı sıkılıp horlama,ve ağzının iki tarafından köpük meydana gelme gibi.Böyle hallerden Allah C.C bizi de sizi de korusun! Amiin..

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..