İSLAMDA YÜZÜK TAKMA ADAB-I

İslama göre yüzük takmanın adabı nedir?Peygamberimiz nasıl yüzük takmıştır?islama göre hangi yüzüğü takmak uygun olur?

Rasülüllah (s.a.v.)Efendimiz ve Eshabı kiram da yüzük kullanırlardı.Bizlerinde yüzük kullanması bu yüzden sünnettir.
Erkeklerin altın yüzük takmaları, dört mezhepte de caiz değildir. Altın ile gümüşü süs olarak takmak yalnız kadınlara helaldir. Fakat, bunları mahrem olmayan erkeklere göstermeleri haramdır.

Altın ve gümüşü süs olarak takmak erkeklere haramdır. Taş, tunç, pirinç, platin, bakır ve diğer madenlerden ziynet olarak yüzük takmaları, kadınlara da haramdır. Altın yaldızlı gümüş yüzük ve gümüş kaplı altın yüzük takmak da caizdir. Yüzük takmamak daha iyidir. Bayramlarda herkesin yüzük takması müstehaptır. Gösteriş için, öğünmek için takmak ise haramdır. (Redd-ül Muhtar)

Resulullah efendimiz gümüş yüzük kullanır ve yüzüğünü sağ eline takardı. Sol eline de taktığı görülmüştür. Sağ ele de, sol ele de takmak caizdir. Küçük parmağa veya yanındaki parmağa takılır. Üzerinde yazı bulunan yüzüğü, helaya girerken, sol elden sağ ele geçirmek iyi olur. Numan bin Beşirin parmağındaki altın yüzüğü gören Resulullah efendimiz, (Cennete girmeden önce, niçin cennet ziynetini kullandın?) buyurdu. Demir yüzük kullanmaya başladı. Bunu görünce, (Niçin Cehennem eşyası taşıyorsun?) buyurdu. Bunu da çıkardı. Bronz yüzük taktı. Bunu görünce, (Niçin sende put kokusu duyuyorum?) buyurdu. Nasıl yüzük kullanayım, ya Resulallah dedi. (Gümüş yüzük takabilirsin. Ağırlığı da bir miskali [4.8 gramı] geçmesin ve sağ eline tak!) buyurdu. (Mevahib-i ledünniyye)

Fakat her şeyin bir usul ve adabı olduğu gibi yüzük kullanımındada riayet edilmesi gereken bir adabı vardır:

1-Kullanılan yüzük bakır ve tunçtan olmayacak
2-Yüzük gümüş veya akik olacak .Altın yüzük kadınlara caiz olsada erkeklere haramdır.

Peygamber Efendimi(s.a.v)Hadisi şerifte:"Yüzük olarak akik kullanınız!Çünkü o mübarektir."buyurmuştur.Parmağında akikten yüzüğü olan kimseye gam ve keder dokunmaz.hadisi şerifte şöyle açıklanmıştır:

"Yüzük olarak akiki kullanınız!O sizde bulunduğu müddetçe size hiç bir gam ve üzüntü gelmez."

Zümrüt yüzüğü kullanmanında iyi olduğu ,hatta fakirliği giderdiği belirtilmiştir.Allah C.C.'ın Rasülü şöyle buyurmuştur:

"Yüzük olarak zümrüt kullanmak fakirliği bertaraf eder."

Yakuttan yüzük edinmek de bir çok güçlükleri kolaylaştırır.Parmağında yakut yüzüğü olan kimse,insanların kötülüklerinden ,bir çok hastalıktan emin olur.Üstelik ona yıldırım isabet etmez.

Sarı yakut yüzüğü takan kimseye ihtilam arız olmayacağı tıbben sabit olmuştur.Yakutu boynuna takan kimse de
"hefekan" denilen hastalığa yakalanmaz böyle bir hastalığı varsa hemen iyileşir.

3-Yüzük takarken ashabı kiramın davranışını hatırlamak
4-Kimseye böbürlenmemek
5-Yüzüğü sol elinin küçük parmağına takıp,taşını avucunun içine doğru çevirmek.Çünkü böyle bakarsa,süsünü göstermek suretiyle böbürlenmekten kurtulmuş olur.peygamber (s.a.v.)Efendimizin böyle taktığı rivayet edilmiştir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..