İSLAMDA İSTİNCA İSTİBRA İSTİNKA NEDİR?

İslama göre istinca,istibra ve istinka nedir?

İstincâ, necaseti kaldırmak ve gidermek demektir ki, def'i hacetten (ihtiyaç giderdikten sonra)erkeğe ve kadına ait bir temizliktir. (Buna dilimizde, taharetlenmek denilir.

Taharetlenmekten âciz olana, ancak nikâhlısının yardımı caizdir.)

İstibrâ, ihlilden yâni sidik mecrasından sidik damlalarını gidermektir ki, küçük su döküldükten sonra olur ve erkeklere mahsustur.

İstinka, istincâda mübalâğa etmek ve temizliğe son derece özen göstemektir.

İstinca, su ile olduğu gibi, ufak taşlar ile, ve evvelâ taş ve sonra su kullanarak, ikisini birleştirerek dahi olur.Günümüzde tuvalet kağıdı ile de mümkündür.

Helâya girişte sol ayak, çıkışta sağ ayak atılır. İstincada (taharetlenmede)sol el kullanılır, meğer ki, onda özür ola.

Helada kıbleye karşı, yahut kıbleye arka vererek bulunmak ve hariçte güneşe ve aya ve rüzgârlı tarafa durmak mekruhtur. Akıyor dahi olsa, suyun içine ve kuyu ve dere, ırmak ve havuz yakınına ve oturacak gölgelik yerlere, kovuklara ve yol üzerine ve ağaç altına küçük ve büyük su dökmek mekruhtur. Özürü olmadıkça ayakta idrar dahi mekruhtur.

İstibrâ, halkın gözleri önünde olmamak üzere, yürümek, öksürmek yahut sol tarafına eğilmek, v.s. suretlerle sidik eserini iyice izale etmek demektir.

Erkek kısmı, idrarını yaptıktan sonra, mutmain olmadıkça, abdeste başlamak caiz olmaz. Zira idrar sızıntısının zuhuru, yahut damlaması abdestin sıhhatine engel olur.Bunun içindir ki,ihtiyaç giderdikten sonra öksürmek sol yanına eğilerek yüklenmek veya bir kaç adım yürümek gibi mesanede kalan sıvıyı da boşaltmaAncak ondan sonra abdest almalıdır.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..