ÖLÜYE KURBAN KESİLİR Mİ?

Ölmüş yakınlarımız adına kurban kesmek caizmidir?Vefat eden akrabalarımız adına hayır için kurban kesilir mi?

Evet ölmüş olan yakınlarımız için de hayı niyetiyle kurban kesilebilir.Şöyleki Kurban yalnız Allah için kesilir ancak,kesilen kurbandan hasıl olan sevabı ölmüşlerimize hediye hediye edebiliriz.yine bunun gibi maddi gücü yerinde olanların kurban bayramında kendisi için kurban keserken Peygamber Efendimize ve ölmüş ana ve babasına birer kurban kesmeleri güzel ve yerinde olur.


Kurbanı keserken "Allah rızası için kurban kesmeye" diye niyet edilir.

Kesildikten sonra namazı kılınıp sevabı ölen kimsenin ruhuna bağışlanır.Kurban, ölü için değil, yalnız Allah rızası için kesilir. Kesilen kurbanın sevabı ölüye ve ölülere gönderilebilir. Farz olsun, nafile olsun, herhangi bir ibadeti yaparken veya yaptıktan sonra, sevabı, ölü, diri herkese hediye edilebilir.

Ancak kişi ölmeden evvel çoluk çocuğuna onun adına kurban kesmesini vasiyet etti ise,o zaman bu kurbanı kesmek vacip olur.zira Rasülüllah (s.a.v.)Efendimiz de hz.Ali r.a 'a her sene kendisi içinde bir kurban kesmesini vasiyet etmişler,ve hz.Ali'de her sene bayramda bir kurban kendine,bir kurban da Peygamberimiz adına kesmişlerdir.

Namaz, oruç, hac, umre, sadaka, Kur’an-ı kerim okumak, evliyanın kabrini ziyaret, kurban, zikr gibi ibadetlerin sevapları başkasına hediye edilebilir. Hediye edenin kendi sevabından hiç azalmadan, bütün müminlere de sevabı erişir. Yani sevap, hediye edilen kimselere, taksim edilmeden, her birine bütünü kadar erişir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..