ÇAPAK GUSÜL ABDESTİNE MANİMİ DİR?

Hocam izniniz olursa size bir soru sormak istiyorum. Cevabını epey aradım ama bulamadım ve sizden yardım rica ederim lütfen. Bildigim kadarı ile capak gusle mani ve onceside temizlemek lazım. bende gusul almadan once iyice temizliyorum ve buralara su tutuyorum ama gusul bitikten sonra aynaya bir bakıyorum goz bebeklerin ustunde cok kucuk, seffaf , beyaz renkte ( capak gibi sarı degil ) sümük gibi bir sıvı gibi bir madde var. Bu madde de capak gibi gusule engel midir ?

Gusül abdestinde farz olan vücudun hiç bir yeri kuru kalmayacak şekilde yıkamaktır.Eğer vücutta suyun deriye ulaşmasına mani bir durum (oje,hamur veya çapak gibi deride tabaka oluşturan bir şey)varsa bu maniyi giderip altına da suyu ulaştırmak gerekir.Aksi halde gusül tam olmaz.Gözler yumulduğu vakit gözün dış kısmında kalan çapakta suyun cilde temasını engellediğinden çapağın temizlenip altının da yıkanması şarttır.Ancak gözün gözler yumulduğunda dışta kalan çapağın altını yıkamak vâcib olur. Aksi halde abdest yerine getirilmiş sayılmaz.Gözün içinde kalan çapak ve benzeri şeyler yıkanmakla çıkmıyrsa gusle engel teşkil etmez.

Ayrıca sürekli çapak yapan gözde hastalık var demek olup,dıştaki çapağında temizlenmesi zor olup göze ciddi zarar verecekse bu durum özür olarak kabul edilir. Çıktığı kadarı temizlenip kalan kısmı zarar vrmez.

Sanırım siz bu konuyu birazda vesvese haline getirmişsiniz.Bu vesveseden kurtulmak için önce gusül abdesti ile ilgili hükümleri tam olarak öğrenmeniz ,bu vesveseden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..