İSLAMDA SEFER İLE DEĞİŞEN ŞER'İ HÜKÜMLER

Sefer ile değişen hükümler nelerdir?Sefer esnasında hangi ibadetlere ruhsat verilmiştir?90 km.lik seferle değişen ibadetler nelerdir?90 km.lik seferin değiştirdiği hükümler nelerdir?

İslam fıkhında hususi ikamet edilen yerden 90 km.lik belli bir mesafeye yolculuk yapan kimseye seferi denir.Seferilik ile bazı şer'i hükümlerde değişiklikler olurki,bu hühümleri şöyle sıralayabiliriz:

1-Namazın kısaltılması(seferi dört rekatlı namazlarını iki rekat olarak kılar).Üç ve iki rekatlı farlarda ve sünnetlerde kısaltılma yapılmaz.
2-Ramazan ayında fıtrın Yani oruç tutmamanın mübah olması :Ancak tutması daha hayırlı görülmüştür.Veya oruca başladıktan sonra sefere çıkması durumunda zorlandığında bozmaya ruhsat verilmesi.
3-Mestler üzerine mesh müddetinin üç güne uzaması ki,mukim olan kişi için meshin müddeti bir gün bir gecedir.
4- cuma ve Bayram namazlarının ,kurban bayramında kurban kesmenin vacip olmasının kalkması

5-Kadınların kocası veya mahremi(nikah düşmeyen yakını )olmadan şer'i sefer mesafesine (90 km.)gitmesinin haram olması(8).Şafii mezhebine göre ;Hac gibi farz bir sefer olursa emniyet halinde diğer hanımlarla sefer mesafesine gidebilir.Lakin farz olmayan bir sefere mahremi olmadan gidemez.

8-fetavil- Hindiye c.1 s.138
9-Muğnil-muhatac c.1 s.467

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..