2014 İLK TERAVİH NE ZAMAN KILINACAK?

2014 ilk teravih namazı hangi akşam kılınacak?ramazan ayı teravih ne zaman başlıyor?Teravih namazları ne zaman kılınmaya başlanacak ?

2014 İlk Teravih namazı 27 HAZİRAN CUMA gecesi yatsı namazının peşine kılınacak.Teravih namazı erkek ve kadın müslümanlar için sünneti müekkede olup,20 rekat olarak kılınır.Peygamber Efendimiz ve dört halife zamanında da bu namazı kılmaya devam etmişlerdir.
Teravh namazı ramazan ayına mahsus bir namazdır.Cemaatle veya tek başına kılınabilirsede cemaatle kılmak hada fazilwtlidir.Mazereti olmadan teravih namazını cemaatle kılmayı terk eden kimse fazilet terk etmiş olur.

Terâvîh namazını, her iki rek'atte bir selâm vererek on selâm ile bitirmek daha fazîletlidir. Dört rek'atte bir selâm da verilebilir. Terâvîh namazı, iki rek'atte bir selâm verilince, akşam namazının iki rek'at sünneti gibi kılınır.Teravih namazını tek başına kılan kimse namazda zammı sure olarak sureleri sırasıyla okur.eğer hepsini bilmiyorsa bildiklerinden okuyarak namazını kılabilir.

Dört rek'atte bir selâm verilince, yatsı namazının dört rek'at sünneti gibi kılınır.

Cemâatle kılındığı zaman, cemâat hem terâvîhe, hem de imâma uymaya niyet eder, imam da âşikâre kırâat eder; sesli okur.

Terâvîh namazında imâmın güzel sesli olmasından ve hızlı okumasından ziyâde, okuyuşunun düzgün olmasına itibar edilmelidir.

Bir kimse, imâm yatsı namazını kıldırıp terâvîhe başlamış olduğu sırada mescide gelse, önce yatsı namazını kılar, sonra terâvîh için imâma uyar. Cemaatle terâvihi kıldıktan sonra noksan rek'atleri tamamlar. Sonra da vitir namazını kendi başına kılar. Evlâ olan budur. Bununla beraber vitir namazını imam ile beraber kılıp, sonra terâvihi tamamlasa da câiz olur.

Teravih namazı orucun sünneti olmayıp vaktin sünnetidir.Dolayısıyla mazeretinden dolayı orucunu tutamayanlar da gece yatsı namazını kılmalıdırlar.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..