RECEP AYINDA ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

Recep ayında oruç tutmanın önemi ve fazileti.Receb ayı orucunun sevabı ve mükafatı

Şüphesiz Allah katında ayların adedi 12'dir.Bu aylara kameri aylar denir ki,recebi şerif ayı da bu aylar içerisinde üçaylar denilen ayların başlangıcıdır.Aynı zamanda şehrullah yani Allahın ayıdır.Bundan dolayıdır ki bu aya hürmet ve tazim ziyade önemlidir.Bu ayda yapılacak bir çok ibadet olmakla beraber Zatı ilahiden bahseden ihlas suresini okumak fezilet ve sevap açısından çok büyüktür.Recep,şaban ve ramazan ayları ibadet ve maneviyat olarak diğer aylara göre daha üstün bir şeref ve fazilete sahiptir.

Hz. Resul-ü Ekrem'den (sallallahu Aleyhi vesselem) nakledilen hadislerinde bu ay hakkında şöyle buyurmaktadır:

Receb büyük bir aydır. Allahü teâlâ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan,bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.7 gün oruç tutana,Cehennem kapıları kapanır.

8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır.On gün oruç tutana, Allahü teâlâ istediğini verir.15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu? der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da,Receb ayını oruçlu geçirdi.Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti."(Taberani)

"Receb-i Şerîfin birinci gününde oruç tutmak üç senelik,ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur.Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur."buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)

"Receb ayında Allah?a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer."(Deylemi)

"Cennette öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Receb ayında oruç tutanlar girer." (Deylemi)

"Cenette bir ırmak vardır,bu ırmağın adı Recep?tir.Sütten daha beyaz, baldan daha tatlıdır.Bir kimse,Recep ayın da bir gün oruç tutar ise,Allah Taala kendisine o ırmaktan içirir.(Günyet?üt-Talibin)

Receb-i şerifin bir gün başında,bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana,Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir. (Miftah-ül-cenne)

Peygamberimiz (sallallahu Aleyhi vesselem) Recep Ayı girince şöyle dua ederdi : Allahım! Receb ve Şabanı bize mübarek kı! Bizi Ramazana ulaştır" (Amin

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..