REGAİP KANDİLİNDE KILINACAK NAMAZ

regaip kandilinde hangi namaz kılınır*Regaip gecesinde kılınacak namaz.Regaip kandilinde kılınan namazda ne okunur?

Üçayların başlangıcı olan Recebi şerif eşhuru hurum yani haram aylardan olup,Şehrullah Yani hz.Allahın ayıdır.Bunun içindir ki,Cenabı hakkın zatı ilahisinden bahseden ihlas suresini bu ayda çokça okumalı ve bu ayı mümkünse oruçla karşılamalıdır.Bu ayda regaip ve Miraç kandilidir.Recebi şerifin ilk Cuma gecesi Regaip kandilidir.Bu geceye mahsus olarak 12 rekat namaz vardır.

Recebi şerifin ilk cuma gecesi yani bu gece "Regaip kandili"dir. Bu geceyi oruçlu olarak karşılamak gerekir.Bu gece Akşam ile yatsı arasında 12 rekat hacet namazı kılınır.İki rek'atte bir selam vererek kılınan bu namazda,Fatiha'dan sonra her rek'atte 3 İnna enzelnahü....ile 12 ihlası şerif (gulhüvellahü ehad) okunur.

Hacet namazına şu şekilde niyyet edilir:"Ya Rabbi, beni,Peygamber efendimiz hürmetine feyzi ilahine,afv'ı ilahine,rıza'i ilahine nail eyle.Abid kulların arasına kaydeyle.Dünya ve Ahiret sıkıntılarından halas eyle"

Nmamazdan sonra,7 Salatı-Ümmiye okunup secdeye varılır.Salatı-Ümmiye şudur: "Allahümme salli ala seyyidina muhammedini'nebiyyi'l-Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim".

secde'de 70 def'a "Subbuhun gkuddüsün Rabbüna ve Rabbül-melaiketi ver-ruh" okunur.Secdeden kalkıp Peygamber (s.a.v.)Efendimizin Hz. Aişe Validemize öğrettiği "Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta'lem İnneke ente'l-e'azzül-ekrem" okunur.
Tekrar secdeye varıp "Subbuhun kuddüsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verruh" okunur.

Daha sonra secde'den kalkıp dua edilir.Dua ederken şu şekilde iltica edilmelidir; "Allahümme barik lena Recebe ve Şaban'e ve belliğna Ramazan".

Manası :Ey Allahım Recep ayını bize mübarek kıl .Ve bizi Şa'ban ve Ramazan ayına ulaştır.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..