Allah yerine tanrı denebilir mi? Günahı var mıdır?

Bazı insanlar Allah'a tanrı diyorlar; bu doğru mudur? Allah ile tanrı arasındaki fark nedir?

Her ne kadar aşağıdaki gibi bir açıklama getirilmiş olsada, tanrı kelimesini kullanmamak en güzelidir.

Bugün Allah kelimesini kullanmaktan kaçan ateist ve dinsizler ısrarla TANRI demekteler. Biz onlardan farklı olduğumuzu vurgulamak ve rabbimizin her adını andığımızda daha çok sevaba girebilmek için ALLAH demeliyiz..

Eskiden ilah kelimesi anlamına tanrı kelimesi kullananlar olmuş olabilir. fakat günümüzde TANRI kelimesi bir müslümanın ağzına asla yakışmaz.* * *

Tanrı kelimesi, Arapçadaki ilâh kelimesinin tam karşılığıdır. Arapçada ilâh, Türkçede tanrı, İngilizcede god, Almancada Got... Böyle gidiyor. Arapçada ilâh kelimesini kullanmak câizse, Türkçede tanrı kelimesi tam onun karşılığı olduğundan, kullanmak câiz olur.


Ama tanrı kelimesi ve ilâh kelimesi, god kelimesi, got kelimesi, yezdan kelimesi ve daha başka kelimeler insanların tapındığı her tapınılan şeye verilebilir; cins ismidir. Allah sözü, lafza-i celâli ise, Rabbimizin ism-i hâsıdır, ism-i âzâmıdır. Bütün sıfatları sinesinde barındıran, toplayan özel ismidir.

Allah kelimesini her şeye kullanamazsınız. Meselâ, "Mısırlılar öküze tanrı diye tapınıyorlar veyahut "Mısırlıların tanrısı firavundur." diyebilirsiniz de, "Mısırlıların Allah'ı firavundur." diyemezsiniz. Çünkü o cins isimdir, berikisi özel isimdir.
BU YÜZDEN ALLAH DEMEK DAHA GÜZEL OLUR...

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..