İSLAMDA KABİR ZİYARETİ VARMIDIR?

İslamda kabir ziyareti yasaklanmışmıdır?İslamda Kadınların kabristana gitmesi günahmıdır?Kabir ziyaretinin islamdaki yeri nedir?

İslamda erkek ve kadınlar için kabirleri ziyaret etmek sünnettir.Ancak İslamın ilk yıllarında Peygamberimiz(s.av.)efendimiz tarafından kabir ziyaretleri yasaklanmıştı.Zira Cahiliyyet devrinden yeni ayrılmış bir topluluğun İslami esaslara intibakı ve onları hakkıyla benimsemesi için bir zaman tedrici (adım adım )ilerlemesi gerekiyordu.Daha sonra bu yasaklama erkekler üzerinden tamamen kaldırıldı.

İbni Abbas'tan rivayet edilen Hadisi şerifte:"Sizi kabirleri ziyaretten men etmiştim.Artık ziyaret ediniz.Zira orası (nı ziyaret),(sizi)dünyada perhizkar kılar ve Ahireti hatırlatır.(İbni mace c.1. s. 501).

Başka bir hadisi şerifte de:" Kabirleri ziyaret edin çünkü bu size ahireti hatırlatır."(ibni mace c.1.s. 500)


Fakat kabir ziyeretinde kadınlar için birtakım kayıt ve şartlar dahilinde müsade edildi.Şöyleki,

Genç kadınların erkeklerle birlikte ziyarete gitmemesi,tesettüre riayet ederek ve temiz (hayız ve nifas hali dışında)halde gitmesi ve kabre birkaç kadınla birlikte gitmesi,onların kabir ziyareti için konulan şartlardandır.

Kadınlara kabir ziyaretini yasaklayan bazı hadislerin ,Kabir ziyeretine müsade edilmeden önce sadır olduğu ifade edilmektedir.(tedrici sarih c.4 s.474)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..