İSLAMDA HAYIZ (ADET) VE NİFAS (LOHUSALIK) HALİNDE KADINLARA HARAM OLAN ŞEYLER

islamda hayız,(adet,regli,aybaşı,)nifas (doğumdan sonraki lohusalık döneminde)kadınlara haram ve yasak olan şeyler nelerdir?

İslam dini kadınlara hayız (adet) ve nifas (lohusalık) gibiözel durumlarında bazı ayrıcalıklar ermiş ve bu durumlarda bazı ibadet ve muameleleri onlara haram ve yasaklamıştır.Bu yasaklar:

NAMAZ KILMAK,
ORUÇ TUTMAK,
KURANI KERİM OKUMAK,
KURANA EL SÜRMEK,
KABEYİ TAVAF ETMEK
MESCİDE VE CAMİYE GİRMEK,
KOCASIYLA CİNSEL İLİŞKİDE BULUNMAK

NAMAZ KILMAK:
Hayız ve nifas hâlinde olan hanımlar namaz kılamaz. Bu halde kılınmayan namazlar sonradan kazâ da edilmez. Tilâvet ve şükür secdesi de yapılmaz. Ancak, arzu edilirse namaz vakitleri girdiğinde abdest alıp, seccadeye oturulup; "Estağfirullah, Sübhânallâh, Elhamdülillah" gibi tesbihlerle meşgul olunur.

ORUÇ TUTMAK:

Hayız ve nifas halinde oruç tutulamaz. Ancak; ramazan orucu sonradan kaza edilir.
Kur'an-ı Kerim okumak. Sadece zikir, senâ yahut duâ makamında olan âyetler bu maksatlarla okunabilir. Fakat, hüküm ve haber bildiren âyetler duâ, senâ ve zikir maksadiyle de olsa okunamaz.

KUR'AN-I KERİME EL SÜRMEK.

(Bir âyet bile olsa...). Kâğıt, bez ve duvar üzerinde bile olsa, âyete dokunamaz. Ancak, yapışık ve dikişli olmayan bir kılıf ile dokunabilir. Elbisenin yeni ile tutmak da tahrîmen mekruhtur.

MESCİDE VE CAMİYE GİRMEK,

(Tekke ve medreseye girebilir.)

KA'BEYİ TAVAF ETMEK:

KOCASIYLA CİNSEL İLİŞKİDE BULUNMAK:
Kocası ile zevciyyet muâmelesinde bulunmak.
Kocası, göbeği ile diz kapakları arasından çıplak olarak faydalanmak. Kocası ile aynı yatakta yatmalarında bir mahzur yoktur. Pişirdiği yemekler ve içtiği suların artıkları da mekruh değildir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..