2014 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2014 Ramazan Bayramı ne zaman ?Ramazan bayramı hangi ayda ?Ramazan bayramı hangi gün?Ramazanı şerif bayramı hangi aya denk geliyor?

2014 RAMAZANI ŞERİF BAYRAMI 1. GÜNÜ 28 TEMMUZ PAZARTESİ'ye denk gelmektedir.Aynı zamanda bu gün şevval aynın da başlangıcıdır. Ramazanı şerif Bayramı 3 gün sürer.Bayramın 1. günü oruç tutmak haramdır.ancak 2. ve 3. günleri oruç tutulabilir.Bayram geceleri de bir kandil gecesi kadar kıymetlidir.Bu geceleride gaflatle geçirmeyip,tesbih namazı kılarak hatmi enbiya yaparak ve tevbe ve istiğfar ile geçirmeye gayret göstermeli.Ayrıca ramazan ayı içerisinde fitrelerini veremeyenlerin bayram namazından çıkamadan evvel vermeleri gerekir.Zira peygamber (s.a.v.)Efendimiz:

"Kim fitreyi bayram namazından önce verirse makbul bir sadaka-i fıtır olur. Bayram namazından sonra verirse diğer sadakalar gibi bir sadaka olur." (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Ebû Dâvûd)

Bayram günlerinde Akraba-i taalukat ziyaret edilerek büyüklerin elleri öpülerek onların duası alınmalı ve küçükleride harçlık ve şekerler vererek sevindirmeli zira bunları yapmak bayramın hususiyetlerindendir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..