MİSVAK

Misvak yerine diş fırçası kullanmak doğru mudur; izah eder misiniz?

Misvak yerine dişleri temizleyecek bir başka vasıta kullanmak câizdir. Çünkü Peygamber (SAS) bir hadislerinde buyurdular ki:

(El'esâbiu tecrî mecres sivâk) "Parmaklar da misvak yerine geçer." Misvak olmadığı zaman, parmaklarıyla şöyle dişlerinin içini dışını temizlese, o sarılık gitse, o kir, o koku gitse; olur.

Demek ki, misvak olmadığı zaman parmakla olabildiği gibi, misvak yerine diş fırçası kullamak sûretiyle de olabilir.

Yalnız, misvak denilen dal parçasının çok şifası olduğunu doktorlar söylüyorlar. İnceleyen mütehassıslar, araştırıcılar söylüyorlar.

Biliyorsunuz, bu diş fırçası çıkmazdan önce, asırlar boyu misvak kullanmıştır müslümanlar... Ama sonra, bu asırda diş fırçası icad edildi. Naylondan veya kıldan, çeşit çeşit diş fırçaları yapıldı. Kılların zararlı olduğunu diş mütehassısları söylüyorlar.

Şöyle izah ediyorlar: Kılların içinde yaradılışı dolayısıyla bir kanal vardır. Her kılın kendisinin içinde kanalı vardır. İçi deliktir kılın... Yekpâre değildir. Kılın içi boştur, kemiğin içi gibi... Diş fırçalandığı zaman, dişlerde bulunan mikroplar, bakteriler, o fırçanın kıllarının arasına yerleşirler, orada çoğalırlar. Bu sefer ikinci bir fırçalama yaptığın zaman, tekrar oraya geçerler.

Onun için, bir kere kıl fırça kullanmayın!.. Fırça kullanacaksanız, kaliteli sentetik malzemeden yapılmış fırça kullanın!.. Bazı naylon fırçaların kılları bir iki kullanışta kopuyor, insanın ağzına düşüyor. Onlar da yutulduğu zaman, naylonun hazmı olmadığından, bir yere saplanıp kalıp kanser sebebi olabiliyormuş diye duyuyoruz. Kanserojen diyorlar; yâni kanser tevlid edici malzeme diyorlar.

Buna mukabil, misvağın böyle bir tehlikesi yok... Bil'akis misvağın telleri yutulsa, mideye de faydası varmış. O bakımdan misvağın tahtından, kimse onu aşağıya indiremez!.. Ama misvağın olmadığı yerde, diş fırçası veya parmakla dişleri temizlemek mümkündür. Esas gaye, dişlerin temizlenmesidir. Bu gayeyi tahakkuk ettirmede en güzel malzeme, hal-i hazırda misvak oluyor. Dişler sıhhat kazanıyor.

Benim Ankara'da şu anda sağ olan bir tanıdığım var... Beraber dişçiye gitmiştik. Dedi ki: "Benim üç dört sene önce her abdest alışta dişlerim kanardı, başım derde girerdi. Sonra ben misvaka başladım, şimdi o dertten kurtuldum." dedi. "Ağzını bir görelim!" dedi diş doktoru... Diş koltuğuna oturttuk onu... Doktor eğildi baktı, biz eğildik baktık. Ömrümde o kadar güzel ağız ve diş görmedim gibi geldi bana... İnci gibi dişler... Son derece sıhhatli, pembemsi tatlı güzel bir diş eti... Gayet sıhhatli... Doktor da şaştı, biz de şaştık. Her abdest alışta ağzını çalkalarken kanayan diş etleri, ondan sonra nasıl bu kadar sıhhat bulmuş; hayretler içinde kaldık.

Onun için, bu misvakın tahtı çok yükseklerde... Ona öyle başkası kolay kolay denk olamayacak gibi görünüyor. Ama yoklukta ne yapacaksın?.. Başka vasıtalarla da temizlemek câizdir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..