2016 Regaip Kandili Ne Zaman?

2016 Regaip kandili ne zaman?2016 Regaip gecesi ne zaman Kutlanacak?

2016 REGAİP KANDİLİ 7 NİSAN PERŞEMBE GECESİDİR.Bu gece aynı zamanda üçayların başlangıcı ve Recebi şerifin ilk gecesidir.

Regaip kandili Hz.Amine (R.a.)'ın Peygamber (s.a.v.)Efendimiz'e hamile olduğu ve hz.Abdullahdaki nübüvvet nurunun Hz.Amineye intikal ettiği gecedir.

Recebi şerifin ilk cuma gecesi) yani bu gece "Regaip kandili"dir. Bu geceyi oruçlu olarak karşılamak gerekir.Bu gece Akşam ile yatsı arasında 12 rekat hacet namazı kılınır.İki rek'atte bir selam vererek kılınan bu namazda,Fatiha'dan sonra her rek'atte 3 İnna enzelnahü....ile 12 ihlası şerif (gulhüvellahü ehad) okunur.

Hacet namazına şu şekilde niyyet edilir:"Ya Rabbi, beni,Peygamber efendimiz hürmetine feyzi ilahine,afv'ı ilahine,rıza'i ilahine nail eyle.Abid kulların arasına kaydeyle.Dünya ve Ahiret sıkıntılarından halas eyle"

Nmamazdan sonra,7 Salatı-Ümmiye okunup secdeye varılır.Salatı-Ümmiye şudur: "Allahümme salli ala seyyidina muhammedini'nebiyyi'l-Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim".

secde'de 70 def'a "Subbuhun gkuddüsün Rabbüna ve Rabbül-melaiketi ver-ruh" okunur.Secdeden kalkıp Peygamber (s.a.v.)Efendimizin Hz. Aişe Validemize öğrettiği "Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta'lem İnneke ente'l-e'azzül-ekrem" okunur.
Tekrar secdeye varıp "Subbuhun kuddüsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verruh" okunur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..