2016 Üçaylar Ne zaman Başlıyor?

2016 üçaylar ne zaman Başlıyor?2016 Üçaylar hangi ayda başlayacak?

2016 Üçaylar Regaip kandili gecesini takiben 8 NİSAN CUMA GÜNÜ itibariyle başlıyor.Her yıl olduğu gibi bu yılda 10 gün geri kayan Üçayların ilki olan Recep ayının ilk gecesi ,aynı zamanda Regaip kandili de olan 7 NİSAN PERŞEMBE GECESİDİR.Recep ayının ilk Perşembe gecesi kutlanan REGAİP kandili ve Recep ayının ilk gecesi bu sene birlikte kutlanılacak ibadetleri de birlikte yapılacaktır.

Recep ayının ilk gecesi bir tesbih namazı veya Receb'i şerif'in ilk on'u zarfında bir defaya mahsus olmak üzere kılınan on rek'at namaz da kılınabilir.Bu namaz iki rekatte bir selam vererek on rek'at kılınır.Her Rek'atte 1 Fatiha,1 Kul Ya Eyyühel Kafirun,3 İhlası şerif okunur.Bu namaz Selmani Farisi hazretlerinden rivayet edilmiştir.
Receb'i şerif ayının ilk gecesi bir kandil gecesine denktir.Zira Rasülüllah efendimiz ;
"Gecelerin en büyüğü dört gecedir:Receb'in ilk gecesi,Şaban'ın yarı(Beraat gecesi)gecesi,Ramazan bayramı gecesi,Kurban bayramı gecesi"dir.buyurmuşlardır.

Bunun içindir ki bu geceden gafil olmamalı tevbe,istiğfar etmeli ,bu ay Allahın ayı olduğu için ihlas süresini çokça okumalıdır.

Ayrıca Recep ayının 1'inci günü oruç tutanlara 3 senelik,2'inci günü oruç tutanlara 2 senelik,3'üncü oruç tutanlara ise,1 senelik oruç sevabı verilir.Bu ,Hadisi şerif ile sabittir.Üç günden sonra her gününe birer ay oruç sevabı verilir.
Bu ay Cenabı Hakka mahsus bir ay olduğu için yalnız zatı İlahi'yi bildiren İhlas süresi'ni çok okumak lazımdır.Bilhassa bu ay'a hürmet olarak,ayrıca günde 11 def'a İhlas'ı şerif okumalı,tevhit,istiğfar ve salevat'ı şerifeyi ihmal etmemelidir.

Aynı zamanda bu gece Hz. Aminenin Peygamber (s.a.v.) efendimize gebe kaldığı regaip kadili gecesi olduğundan bu gece kılınacak kandil enamazı da vardır.Şöyleki:

Bu gece Akşam ile yatsı arasında 12 rekat hacet namazı kılınır.İki rek'atte bir selam vererek kılınan bu namazda,Fatiha'dan sonra her rek'atte 3 İnna enzelnahü....ile 12 ihlası şerif (gulhüvellahü ehad) okunur.

Hacet namazına şu şekilde niyyet edilir:"Ya Rabbi, beni,Peygamber efendimiz hürmetine feyzi ilahine,afv'ı ilahine,rıza'i ilahine nail eyle.Abid kulların arasına kaydeyle.Dünya ve Ahiret sıkıntılarından halas eyle"

Nmamazdan sonra,7 Salatı-Ümmiye okunup secdeye varılır.Salatı-Ümmiye şudur: "Allahümme salli ala seyyidina muhammedini'nebiyyi'l-Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim".

secde'de 70 def'a "Subbuhun gkuddüsün Rabbüna ve Rabbül-melaiketi ver-ruh" okunur.Secdeden kalkıp Peygamber (s.a.v.)Efendimizin Hz. Aişe Validemize öğrettiği "Rabbiğfir verham ve tecavez amma ta'lem İnneke ente'l-e'azzül-ekrem" okunur.
Tekrar secdeye varıp "Subbuhun kuddüsün Rabbüna ve Rabbül melaiketi verruh" okunur.

Daha sonra secde'den kalkıp dua edilir.Dua ederken şu şekilde iltica edilmelidir; "Allahümme barik lena Recebe ve Şaban'e ve belliğna Ramazan".

Manası :Ey Allahım Recep ayını bize mübarek kıl .Ve bizi Şa'ban ve Ramazan ayına ulaştır.

Ayrıca regaip kandilinin ertesi günü,recebi şerifin ilk günü de olan cuma gündüz vakti kılınacak olan 4 rekatlık şükür namazı da vardır.Bu namazın kılınışını da aşağıdaki linkimizden öğrenebilirsiniz:

http://www.islamkultur.com/sorularla-cevabi-414.html

Velhası bu sene Üçayların ilk başı oruç,namazve kandil ibadetleriyle gecesi ve gündüzü dolu dolu yaşanacak ...Mevlam cümlemize istifade etmek nasip etsin..

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..