SPİRALİN İSLAMDAKİ YERİ

Bir kadın çocuktan korunmak için spiral taktırabilir mi, İslâm'da buna müsaade var mı?

Kadının veya erkeğin çocuk olmasını engellemeye çalışması, ana fikir olarak uygun bir fikir değildir. Çünkü Peygamber Efendimiz, "Evlenin, çoğalın! Ben sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim." buyuruyor. Esas itibariyle bizim böyle bir korunma içine girmemiz uygun değildir.

Ama annenin sağlığı tehlikede ise; yâni "Çocuğu olursa doğum yapamayacak durumdadır. Bir kere sezaryanla yaptı, bir kere daha olursa hayatı için tehlike vardır... Veyahut, annesi hastalıklıdır, kalp hastasıdır, şöyledir, böyledir..." filân gibi durumlar olabiliyor. Bu gibi mazeretler dolayısıyla çocuk teşekkülüne mânî olacak tedbirler alınabilir, buna müsaade var..

"Efendim bakamam, edemem, vs." gibi sebeplerle çocuk yapmayı engellemek doğru olmuyor. Müslümanın genel politikası, hayırlı evlatlara sahip olmak, onları İslâmî usüllere göre yetiştirmek, arkasından kendisine dua edecek hayırlı bir halef bırakmaya çalışmak olacak!..

Spiralin kendisinin kullanmasına gelince; bunu doktorlar çok tavsiye etmiyorlar, rahim kanserine yol açtığını söylüyorlar. Orada zedelenme meydana getirdiğinden, o zedelenme dolayısıyla ordaki yaranın rahim kanserine yol açtığını beyan ediyorlar. Onu da söyleyeyim.

Mâzereti varsa, esas itibariyle çocuk olmasına mâni olacak tedbirler caiz oluyor. Çocuk teşekkül ettikten sonra düşürmek, haram oluyor, cinayet oluyor.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..