Kadir Gecesi Okunacak Dualar

Kadir gecesi okunacak dulara?kadir gecesi Peygamber Efendimizin okunmasını tavsiye ettiği dualar hangileridir.

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
Kim faziletine inanarak ve karşılığını sadece Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır. (Buhârî – Müslim – Tirmizî – İbni Mâce – Ebû Dâvûd – Nesâî)
Cân-ı gönülden îman ve ihlâsla yapılmayan göstermelik ibâdetler Allah katında geçersiz olduğundan, Peygamberimiz: “Kim faziletine inanarak ve karşılığını sadece Allah'tan bekleyerek” diye uyarıyor ve Kadir gecesini ibâdetle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağını bildiriyor.

Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor:
"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

Hz.Aişe radıyallahü anha diyor ki:
“Ey Allah'ın Resûlü! Ben Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsem, ne yapayım?” diye sordum.
Peygamberimiz (s.a.v.): “Allahümme inneke afüvvün tuhibb'ül-afve, fa'fü annî” (Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet) de buyurdu. (Tirmizî)Bu gecede kadir namazı kılıp istiğfar ve salevat okuduktan sonra muhakkak bu duayı okuyarak iltica edilmelidir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..