NAMAZ VE ORUÇ 'TA TEMKİN VAKTİ UYGULAMASI NEDİR?

Temkin vakti nedir?İslamda temkin vakti nasıl uygulanır?temkin vakitleri neye göre ayarlanıor?temkin vakti uygulamasındaki amaç nedir?

İslamda Temkin vakti hem namaz vakitlerinde hemde oruç vakitlerinde uygulanmıştır. Namaz vakitlerinin doğru olarak hesaplanabilmesi için; küresel üçgen formüllerinin ve diğer astronomik formüllerin fıkhî esaslara tam olarak tatbîki gerekmektedir. Bunun için hesaplamalarda sadece “geometrik değer” sonuçları değil, fıkhî ölçülere uygun olan “görülen değer” sonuçları esas alınır.

Bu konuyu biraz daha açmak için imsak ve Sabah namazı vaktini ele alalım:Sabah namazının vakti fecri sadık ile başlar.Ancak fecri sadıktan önce fecri kazip yalancı fecir vardır ki, bu vakitte sabah namazı kılınmaz.Fecri sadık girdiğinde de oruç için yemeğe devam edilmez .

Fecr-i Kazib:Kelime anlamı yalancı fecir yani gökyüzünün aydınlanması demektir.sabah namazı vaktinden önce,gökyüzünde iki tarafı karanlık uzunlamasına bir hat şeklinde beliren bir beyazlktan ibaret olup,az sonra kaybolur ve karanlık olur. Bundan sonra Fecr-i sadık(sabah namazının vakti meydana gelir.

Fecri kazib vaktinde sabah namazı kılınmaz.Bu vakitte sabah namazının girip girmediği,ve oruç vakti imsak'ın bitip bitmediği tam olarak hesaplanamadığı için bu vakitte temkin olarak namaz kılınmadığı gibi,temkin ve ihtiyat olarak sahur da yapılmaz.


Tatbik edilmiş bulunan bu temkinlere göre; öğle, ikindi ve yatsı namazı vakitlerine 10'ar dakika, akşam namazı vaktine 7 dakika ilâve edilmiş; imsaktan 10 dakika, güneşin doğuşundan da 5 dakika çıkarılmıştır. Ancak bunlar teknik değerlerdir.


İaşte bu hakiki değerleri elde etmek için yapılan düzeltmelere “Temkin” adı verilmektedir. Temkin, daha ihtiyatlı olmak için yapılmış bir düzeltme değil, fıkhî olarak yapılması zarûrî bir düzeltmedir. Bu düzeltmelerden sonra ortaya çıkan değerler fıkhî ölçülere uygun hale gelir. Binaenaleyh temkinsiz vakitlerin kullanılması sakıncalıdır.
--------------------------------------------------------------------------------

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..