Bıyık Aldırmak Günah mıdır?

Bıyıklarını aldırmak günah mıdır? kadınların bıyık aldırması harammıdır?

Bıyık hanımların fıtratında olmadığı için bıyıklarını aldırması veya yoldurmasının kaş ve kirpik aldırmasının aksine dinen bir sakıncası yoktur.Bilakis müslüman hanımın kendini beyine karşı cazip duruma getirmesi müstehaptır. Zira söz konusu davranış ve uygulamalarda, kadının beyini yabancıların cazibesinden koruma gayreti, hikmet ve maslahatı vardır. Ancak hanımların bu işi erkek gibi traş olarak değilde,yolmak, ağda gibi doğal yollarla yapması uygun olur.
Bir zaruret yokken insan bedeni üzerinde yapılan değişiklikleri şiddetle yasaklayan Peygamber (s.a.v.) Efendimiz de, başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah'ın yarattıklarını değiştirdikleri için lânete uğrayacaklarını/ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur. [Bkz. Ebû Davûd, Sünen, Tereccül, 5, Hadis no: 4170]

Fıkıh âlimlerimiz bu hadis-i şeriften hareket ederek, yüzünde sakal ve bıyık biten kadının onları gidermesinin câiz olacağını; fakat kaşları inceltmenin, tabii şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtirler. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer aza mesabesindedir.

Aslında olmayıp sonradan biten yüzdeki kıllar ise bu sınıfa girmediğinden, kadının bunları gidermesinde de bir mahzur görülmemektedir. Aynı şekilde kadının bacağındaki kılları gidermesinde de bir sakınca yoktur, caizdir. Çünkü bu kaş gibi bir uzuv mesabesinde değildir.

Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi kılların kadınlarda görülmesi halinde alınması câizdir.

Nitekim İbn Âbidin (rh.), sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple -eğer çıkarsa- kesilmesinin/alınmasının müstehab olacağını beyan etmiştir!

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..