HARAM İLE FARZ ÇAKIŞMASI

Hacca gitmek farz ama tavaf esnasında sıkış tepiş olunuyor erkeklere sürtünülmek zorunda kalınıyor veya yine hacda yabancı erkelerin yanında kollarını acıp abdest alabilir necaset varsa temizleyebilir deniliyor bunlar ne kadar dogru? ne yapılmalı?

Evet hacca gitmek farzdır. ama bu farz yapılırkende günaha girme zarureti var ise farzdan kacılması gerekir. yanında haramları varken avret yerleri acılmamması gerekir. necaset temizlenecek dahi olsa o necasetle namaz kılınır ama mahreminin yanında avret yerlerini acmaz.

Hadisi serifte buyruluyorki: Cok az bir günahtan kacınmak bütün insanların ve cinlerin nafilelerinin toplamından daha hayırlıdır.

yani demek oluyor ki farz ile haram cakısıyorsa farz terk edilip günahtan kacmak daha faziletli olur.

mesela cemaatle namaz kılınacaksa ve sünnete yetişilemediyse direk cemaate uyulur sünnet terk edilir veya yine cemaatte takkesiz namaz kılmak mekruktur. cemaate uymak ise sünnettir. yine sünnet terk edilir ve takke bulunup öyle namaz kılınır.

Asure günü oruc tutmak sünnettir. ama sırf yahudilere benzememek için o gün tek olarak oruc tutulmaz. ya bir önceki günle yada bir sonra ki günle tutulursa güzel olur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..